شبکه ۲۴ تلویزیون عربستان سعودی ، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)، خبر داد که «مسلم بن محمد المحسن» یکی از زندانیان سیاسی در عربستان سعودی، امروز، اعدام شده است.

وزارت کشور عربستان در اتهامات ادعایی مطرح شده علیه این شهروند سعودی اعلام کرده است که این زندانی سیاسی در آنچه گروه تروریستی خوانده شده، مشارکت داشته، با سلاح علیه مقامات ارشد سعودی دست به شورش مسلحانه زده و در کشتار یک شهروند سعودی نقش داشته و برای حمله به نیروهای سعودی اقدام به ساخت کوکتل ملتوف  می‌کرده است.

بنا بر گزارش پایگاه خبری «عربی۲۱»، این شهروند سعودی در سال ۲۰۱۵ در روستای شیعه‌نشین «العوامیه» در استان قطیف واقع در شرق عربستان سعودی بازداشت شده است.

طبق این گزارش، خانواده مسلم بن محمد المحسن در زمان دستگیری او، تأکید کرده بودند که پسرشان در هیچ عملیاتی علیه نیروهای امنیتی سعودی مشارکت نداشته است.

بنا بر گفته سازمان‌های حقوق‌بشری، عربستان سعودی از آغاز سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از پنجاه حکم اعدام را اجرا کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل، حدود دو ماه نیم پیش گزارش داده بود که ریاض در چند ماه گذشته سرکوب مخالفانش را افزایش داده و روند اجرای احکام اعدام را سرعت بخشیده است.

عفو بین‌الملل در گزارش مذکور  نوشته بود: «عربستان سعودی پس از آنکه ریاست گروه ۲۰ را واگذار کرد، دست‌کم حکم اعدام سیزده فرد را پس از محاکمه‌هایی ناعادلانه تأیید کرده یا احکامی را [علیه این افراد] صادر کرده یا احکام آن‌ها را تأیید کرده است».

یکی از اهالی قطیف اعدام شد

در این گزارش عنوان شده بود: «دست‌کم چهل فرد میان ماه‌های ژانویه و جولای سال ۲۰۲۱ اعدام شده‌اند یا به عبارتی بیش از تمام اعدام‌ها در سال ۲۰۲۰».

عفو بین‌الملل همچنین خبر داده بود که مقامات سعودی پیگرد افرادی را که آزادنه نظرات خود را بیان کرده‌اند یا از دولت این کشور انتقاد کرده‌اند، آغاز کرده است.