«چوگوئل کوکالا مایگا» نخست وزیر مالی در گفتگو با رسانه‌های روسیه اعلام کرد که شواهد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد فرانسه در حال آموزش و تعلیم گروه‌های تروریستی فعال در این کشور آفریقایی است.

به گفته نخست وزیر مالی، نیروهای فرانسه در شهر «کیدال» واقع در منطقه صحرای شمالی مالی، یک منطقه محصور ایجاد کرده و آن را به یک گروه تروریستی موسوم به «انصار الدین» - وابسته به القاعده- تحویل داده است.

وی در ادامه افزود که ارتش مالی از ورود به این منطقه منع شده است.

خبرگزاری راشاتودی به نقل از نخست وزیر مالی در مصاحبه با شبکه ریانووستی در روز جمعه نوشت که «مالی به شهر کیدال، که یک منطقه محصور و تحت کنترل فرانسه است، هیچ دسترسی ندارد».

فرانسه به «گروههای تروریستی» آموزش نظامی می دهد

نخست وزیر مالی در ادامه خاطرنشان کرد که این گروه‌های تروریستی «از لیبی وارد خاک این کشور شده‌اند».

گفتنی است، چند روز پیش وزارت امور خارجه مالی سفیر فرانسه در این کشور را احضار و مراتب اعتراض خود را نسبت به انتقادهای اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه از دولت مالی ابراز کرد.

شایان ذکر است که در ژوئن گذشته، دولت فرانسه در پی اعمال کنترل بر کشور مالی در آگوست ۲۰۲۰ که به اخراج رئیس جمهور منتخب این کشور- ابراهیم بوباکار کیتا - انجامید، عقب نشینی نیروهای خود از منطقه ساحل را اعلام کرد.

در پی آن، سرهنگ «آسیمی گویتا» که هدایت کودتای آگوست ۲۰۲۰ را برعهده داشت، یک دولت موقت غیرنظامی برقرار کرد و اندکی بعد در ماه مه ۲۰۲۱ در دومین کودتا سران این دولت موقت را از سمت خود برکنار کرد.