کمیساریای عالی انتخابات عراق در بیانیه‌ای زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی این کشور را مشخص کرد.

براساس این بیانیه، نتایج انتخابات پارلمانی کشور عراق که رای گیری آن از ساعت ۷ صبح روز یکشنبه به وقت بغداد، در ۸۳ حوزه انتخاباتی این کشور آغاز شده و راس ساعت ۱۸ (به وقت محلی) و بدون تمدید زمان اعلامی به پایان رسید بود ساعت سه بعد از ظهر امروز (دوشنبه) اعلام خواهد شد.

نخستین مرحله از انتخابات عراق، در روز جمعه هشتم اکتبر و پیش از برگزاری انتخابات سراسری برگزار شد و نیرو‌های امنیتی، آوارگان و زندانیان عراقی در قالب گروه‌های خاص، آراء خود را به صندوق‌ها رای انداختند.

طبق گفته مقامات عراقی این اقدام از این جهت صورت گرفته بود که نیرو‌های امنیتی در روز انتخابات صرفا به تامین امنیت مراکز رأی‌گیری مشغول باشند.

زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق

کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز درصد شرکت‌کنندگان را بدین شرح گزارش داد: تعداد کسانی که کارت انتخاباتی داشتند: ۲۰ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۸۸۴ نفر، تعداد افراد شرکت کننده در انتخابات: ۴ میلیون و ۷۶ هزار و ۹۰۱ نفر و میزان مشارکت کلی: ۱۹ درصد. براساس این گزارش، استان صلاح‌الدین با ۲۷ درصد بیشترین میزان مشارکت را به تفکیک استان‌ها برای خود ثبت کرده است.

شمارش آراء بلافاصله پس از پایان زمان رای گیری در مراکز مختلف اخذ رای آغاز شده است.

رئیس فراکسیون السند عراق نیز در سخنانی در مصاحبه با شبکه المیادین از برگزاری آرام و روان انتخابات پارلمانی در این کشور خبر داد و گفت: انتخابات بسیار روان انجام شد و ثبات امنیتی منجر به این مسأله گردید. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انسداد سیاسی، بیکاری و فساد بر روی میزان مشارکت در انتخابات تأثیر داشت.

او تصریح کرد: شکست سیاسی در سال‌های گذشته به عدم تمایل عراقی‌ها برای شرکت در انتخابات منجر شد. احمد الاسدی گفت: من فکر می‌کنم مشارکت رای دهندگان از ۴۰ درصد تجاوز نکند.وی همچنین گفت: اطلاعاتی که ما داریم نشان می‌دهد بیشتر افرادی که در انتخابات پیروز شده اند، از فراکسیون‌های سیاسی بزرگ بوده اند.

رئیس فراکسیون السند عراق گفت: به نظر من، فراکسیون‌های بزرگ وزن خود را در انتخابات حفظ خواهند کرد.

همزمان با پایان رأی‌گیری در عراق «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: «الحمدلله، قول داده بودیم که انتخاباتی پاک و ایمن برگزار کنیم، ما وظیفه خود را به پایان رساندیم و امکانات را برای موفقیت برگزاری آن فراهم نمودیم. من از مردم شریف خود، همه رأی‌دهندگان، نامزدها، نیرو‌های سیاسی، ناظران، اعضای کمیساریای انتخابات، نیرو‌های امنیتی، سازمان ملل و مرجعیت دینی با درایت تشکر می‌کنم.»

«عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق نیز با ارسال پیامی به مردم و نیرو‌های امنیتی عراق گفت: «شما بعد از حضور در پای صندوق‌های رأی درخواست ملت خود را برآورده کردید. شما عاشق کشور خود هستید.‌ ای کسانی که انگشت خود را با جوهر رنگ کردید، با این رنگ، عشق وطن را به خود جلب کردید. از شما متشکرم. مردم عراق با صبحی جدید و آینده‌ای روشن روبه‌رو خواهند شد.»

پنجمین انتخابات پارلمان عراق بعد از سقوط صدام حسین، دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۰۵ به صورت زودهنگام امروز مورخ ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) برگزار شد و طی آن ۳ هزار و ۲۴۳ نامزد، ازجمله ۹۵۱ زن برای ۳۲۹ کرسی پارلمان