«دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق آمریکا در یک نظرسنجی جدید از «جو بایدن » رئیس جمهور آمریکا و « کامالا هریس » معاون او سبقت گرفت.

به نوشته نشریه «نیوز ویک»، در نظرسنجی جدید انجام شده توسط مرکز تحقیقاتی «ردفیلد اند ویلتون» در رقابت میان ترامپ و بایدن در سال ۲۰۲۴، ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان به ترامپ و ۳۹ درصد به بایدن رأی می‌دهند.

از سوی دیگر، نتایج این نظرسنجی نشان داد، در رقابت میان ترامپ و هریس در سال ۲۰۲۴، ۴۵ درصد از شرکت‌کنندگان به ترامپ و ۳۶ درصد به هریس رأی خواهند داد.

این در حالی است که در نظرسنجی دو هفته پیش این مرکز تحقیقاتی که چهارم نوامبر منتشر شد، بایدن ۴۲ درصد و ترامپ ۴۰ درصد از آرای انتخابات سال ۲۰۲۴ را به خود اختصاص داده بودند.

به نوشته نیوز ویک، ترامپ روز شنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز»، در پاسخ به سوالی درباره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ گفت: «خوب، بگذارید اینطور بگویم. من کشورمان را دوست دارم و فکر می‌کنم که بخش زیادی از مردم قرار است بسیار خوشحال شوند».

ترامپ در نظرسنجی جدید از بایدن و هریس سبقت گرفت

این در حالی است که در جبهه دموکرات‌ها، اختلافات متعددی بین بایدن و هریس به وقوع پیوسته و معاون رئیس جمهور آمریکا اخیراً گفته «قطعاً هیچ» بحثی میان او و بایدن درباره حضور در انتخابات ۲۰۲۴ به‌عنوان «زوج انتخاباتی» مطرح نشده است.

اولین بار شبکه «سی‌ان‌ان» با چندین فرد در دولت آمریکا، مقامات حزب دموکرات و حامیان مالی این حزب مصاحبه کرده و در گزارش دوشنبه هفته قبل خود نوشت، نارضایتی در میان هردو طرف دیده می‌شود و نشان از پیچیدگی وضعیت در کاخ سفید دارد. تیم هریس معتقدند که او در جایگاه مناسب خود در دولت قرار نداشته و به حاشیه رانده شده است و در مقابل، تیم بایدن، معاون رئیس جمهور را به خیانت متهم می‌کنند.

در همین ارتباط شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در برنامه «پنج»، روز سه‌شنبه با حضور چند گزارشگر و کارشناس این احتمال را مورد بررسی قرار داد که تنش بین بایدن و هریس به جایی برسد که رئیس‌جمهور آمریکا معاونش را برکنار کند.

روز جمعه کاخ سفید در بیانیه‌ای به روزنامه دیلی‌میل گفته که «اشلی اتین»، مدیر روابط عمومی هریس قصد دارد در ماه دسامبر از سمتش کناره‌گیری کند تا برنامه‌های دیگری را پیگیری کند. این مقام کاخ سفید گفت: «اشلی یکی از اعضای ارزشمند تیم معاون رئیس‌جمهور است که تلاش‌های خستگی‌ناپذیری برای پیش بردن اهداف این دولت دارد. او در ماه دسامبر دولت را ترک می‌کند تا برنامه‌های دیگری را دنبال کند».

در همین حین، روز جمعه پس از آنکه جو بایدن امروز به بیمارستان نظامی والتر رید برای انجام آزمایش‌های پزشکی منتقل شد، قدرت را به طور موقت به هریس واگذار کرد تا وی برای مدتی به عنوان نخستین رئیس جمهور زن در آمریکا تبدیل شود.

رسانه‌های خبری اعلام کرده‌اند که هریس برای مدت یک ساعت و ربع به عنوان رئیس جمهور آمریکا به فعالیت خود ادامه داده است. بایدن در جریان آزمایش‌های پزشکی امروز برای انجام کولونسکوپی به طور موقت بیهوش شده بود.

رسانه‌ای شدن رجوع بایدن به بیمارستان والتر رید در شرایطی انجام شده که روز گذشته نتایج یک نظرسنجی جدید از دغدغه‌ اکثریت آمریکایی‌‍‌ها درباره وضعیت جسمی بایدن حکایت دارد.

نظرسنجی «پالتیکو/مورنینگ کانسالت» نشان داد، تنها ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند بایدن از سلامتی خوبی برخوردار است و ۴۶ درصد فکر می‌کنند او از نظر روانی وضعیت مناسبی دارد.