"ولادیمیر پوتین " رئیس جمهوری روسیه در نشستی با "دنیس لاگانوف" معاون مدیر مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه "گامالیا" که با همکاری وزارت دفاع این کشور، نخستین واکسن علیه ویروس کرونا با عنوان "اسپوتنیک-وی" را تولید کرده، اعلام کرد که با استفاده از داروی "اسپوتنیک تک دُزی" (اسپوتنیک لایت) تجدید واکسیناسیون شده است.

پوتین گفت: «طبق توصیه‌های همکاران شما در مرکز گامالیا، امروز (یکشنبه) من با داروی "اسپوتنیک لایت" بار دیگر واکسینه شدم که تجدید واکسیناسیون نامیده می‌شود. اکنون دو ساعتی از زمان تزریق من می‌گذرد و احساس عادی دارم و هیچ عوارضی به خاطر استفاده از واکسن نداشتم.»  

پوتین با واکسن اسپوتنیک تک دُزی تجدید واکسیناسیون شد

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد، او نیز ممکن بود که به بیماری کووید-19 مبتلا شود، ولی در سایه واکسیناسیون این اتفاق نیفتاده است و همین مسئله تأثیر واکسن اسپوتنیک-وی را نشان می‌دهد.   

ولادیمیر پوتین در بهار سال جاری واکسیناسیون شده بود: وی در تاریخ 23 ماه مارس (سوم فروردین ماه) نخستین دُز واکسن اسپوتنیک-وی را دریافت کرده و سپس در تاریخ 14 آوریل (25 فروردین ماه) برای دومین بار واکسینه شد.

رئیس جمهوری روسیه در این نشست همچنین تأکید کرد که واکسن "اسپوتنیک-وی" که توسط مرکز گامالیا ساخته شده و نخستین واکسن جهان علیه ویروس کروناست که به ثبت رسیده، ایمنی و موثر بودن بودن خود را به خوبی به اثبات رسانده است.

وی ادامه داد: « در حال حاضر بیش از 50 میلیون نفر از شهروندان روسی در داخل کشور با استفاده از واکسن اسپوتنیک-وی در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند و در جهان هم این رقم بسیار بیشتر بوده و در کشورهایی که استفاده از این داروی روسی را به ثبت رسانده‌اند، تاکنون حدود 100 الی 120 میلیون نفر با این واکسن واکسیناسیون انجام داده‌اند و این موفقیتی برای روسیه و مرکز تحقیقاتی گامالیا است.»