شکست دولت بایدن ، طی هفته گذشته در تصویب دستور واکسیناسیون اجباری و انتقاد دموکرات‌ها از طرح‌های مربوط به تغییر آیین‌نامه انتخابات مجلس سنا ضربه مهلکی برای کاخ سفید در آستانه یکسالگی (۲۰ ژانویه ۲۰۲۱، اول بهمن ۱۳۹۹) دولت بود. 

حتی برای کاخ سفید که معمولا با ناکامی و انواع چالش ها روبروست، شکست های روز پنجشنبه گذشته (۲۳ دی) بایدن در دو جبهه سوالاتی را در مورد سرنوشت ریاست‌جمهوری وی در اذهان پدید آورده است. اولین شکست مربوط به رای منفی دیوان عالی آمریکا در مورد دستور دولت مبنی بر ضرورت واکسیناسیون اجباری کارکنان یا ارائه آزمایش هفتگی بود و در گام دوم کاخ سفید با انتقاد کریستین سینما سناتور دموکرات ایالت آریزونا در مورد حمایت نکردن از طرح تغییر آیین‌نامه انتخابات مجلس سنا موجب شد این طرح شانسی برای تصویب نداشته باشد.

 این وضعیت به نگرانی ها در مورد احتمال موفقیت حزب دموکرات در انتخابات میان‌دوره‌ای سال جاری میلادی (۸ نوامبر ۲۰۲۲/ ۱۶ آبان ۱۴۰۱) دامن زده است در حالیکه جمهوری‌خواهان نیز برای به دست گرفتن کنترل هر دو مجلس سنا و نمایندگان آماده می‌شوند. 

محبوبیتی که کاهش می‌یابد و انتخاباتی که نزدیک می‌شود

از دیگر سو میزان محبوبیت بایدن نیز رو به افول است و بر اساس نظرسنجی در هفته اخیر به ۳۳ درصد کاهش یافته است؛ در حالیکه انتقاد جو منشین سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیای غربی نیز با لایحه هزار میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلاری بایدن برای حمایت از قشر متوسط و ضعیف که پیشتر در مجلس نمایندگان تصویب شده بود، می تواند شکست دیگری برای دولت باشد. بعضی کارشناسان می گویند زمان برای تاثیرگذاری بر رای دهندگان در آستانه انتخابات نوامبر بسیار کوتاه است.

لری ساباتو موسس و بنیانگذار مرکز تحقیقات سیاسی دانشگاه ویرجینیا با اشاره به مذاکرات طولانی‌مدت ولی بی نتیجه با منشین در مورد تغییرات لایحه یادشده می گوید: یک سال کامل گذشت و دستاورد هیچ بود. اما حمایت نکردن دموکرات ها از بایدن در مورد طرح های تغییر قوانین انتخابات در سنا بدتر هم هست.

ساباتو در مورد تورم معتقد است: تیم بایدن به شدت در این زمینه ضرر کرد، آنها بسیار اشتباه کردند و احتمالا به اشتباه خود ادامه می دهند، تورم را کم اهمیت نشان دادند ولی قصد دارند تا انتخابات میان‌دوره آن را کنترل کنند، ممکن است بتوانند ولی من خیلی متعجب می‌شوم.

وی ادامه داد: در مورد افغانستان هم واقعا اگر درست عمل می کردند، دستاوردی برای دولت بود؛ زیرا هم دموکرات ها و هم جمهوری خواهان واقعا می خواستند از افغانستان خارج شوند. اما عملکرد دولت خیلی بد بود، آنها اصلا نمی دانستند چه اتفاقی می افتد. 

جن ساکی دیروز اعلام کرد بایدن چهارشنبه آینده (۲۹ دی) و به مناسبت اولین سالگرد ورود به کاخ سفید نشست خبری رسمی خواهد داشت که برای او عجیب است. بایدن احتمالا در این نشست علاوه بر پاسخ به سوالاتی سخت در مورد شکست های دولت، احتمالا در مورد موفقیت هایش از جمله قانون ۱ تریلیون دلاری بهبود وضعیت زیرساخت ها که نوامبر (آبان/ آذر) تصویب شد و طرح کمک مالی یک تریلیون و ۹۰۰ میلیون دلاری کووید نیز صحبت خواهد کرد.

بایدن؛ از کاهش محبوبیت تا کابوس انتخابات کنگره

برخی تحلیلگران می گویند تکیه زیاد از حدل بر موفقیت های گذشته نشان دهنده فقدان اطمینان در مورد آن چیزی است که طی ۱۰ ماه آینده تا انتخابات میان دوره ای ممکن است به دست آید.

موانع سر راه بایدن طیفی از مشکلات مختلف هستند؛ اختلاف نظر و چندشاخه شدن درون‌حزبی دموکرات‌ها، چالش های ساخته دست جمهوری خواهان و اکثریت دیوان عالی آمریکا که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین امریکا آنها را منصوب کرده و تاکنون توانسته ضرب شست خوبی به دولت بایدن نشان دهد.