کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد شماری از هکر‌ها به سرور‌های این سازمان حمله کرده و توانسته اند به اطلاعات محرمانه بیش از نیم میلیون نفر خبر داد.

به گزارش ریپابلیک ورلد، نفوذ مهاجمان ناشناس به داده‌های حدود ۵۱۵ هزار نفر از جمله افرادی که به دلیل درگیری، مهاجرت و فاجعه از خانواده‌های خود جدا شده‌اند، تأثیر گذاشته است. به گفته این سازمان، این اطلاعات حداقل از ۶۰ بخش صلیب سرخ در سراسر جهان سرچشمه گرفته است.

 رابرت ماردینی، مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای گفت: «حمله به اطلاعات افرادی که ناپدید شده‌اند، تحمل رنج خانواده‌ها را سخت‌تر می‌کند. همه ما از این که اطلاعات بشردوستانه مورد هدف قرار گرفته وحشت زده و متحیر هستیم.»

ماردینی از شخص یا افرادی که پشت این نفوذ هستند، درخواست کرد که اطلاعات به سرقت رفته را به اشتراک نگذارند، نفروشند، و منتشر نکنند. به گفته ماردینی، افراد واقعی پشت اطلاعاتی که اکنون در اختیار هکرهاست قرار دارند. این افراد جزو ضعیف‌ترین افراد جهان هستند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که هکر‌ها یک پیمانکار خارجی در سوئیس که داده‌ها را برای سازمان بشردوستانه ذخیره می‌کند هدف قرار داده اند  و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که اطلاعات به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شده یا درز کرده باشد.

با این حال، کریستال ولز، سخنگوی سازمان گفت: «اگرچه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نمی‌تواند با قطعیت بگوید سوابق به سرقت رفته یا نه، ما احساس می‌کنیم که احتمال سرقت وجود داشته باشد. می‌دانیم که هکر‌ها در داخل سیستم ما بوده‌اند و به داده‌های ما دسترسی داشته‌اند.» سخنگوی این کمیته  این اتفاق را بی سابقه عنوان کرد و خواستار بررسی ابعاد آن شد.

حمله سایبری به کمیته بین المللی صلیب سرخ

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، انجمن و سازمان غیردولتی انسان‌دوستانه است که مقر اصلی آن در شهر ژنو سوئیس است. این سازمان در ابتدا فقط در حوزه مراقبت از سربازان زخمی جنگ فعالیت می‌کرد، اما بعد‌ها در دیگر زمینه‌ها نیز وارد شد. تقریباً در همه کشور‌های جهان شعبه‌هایی از صلیب سرخ وجود دارد که در طول جنگ و صلح فعالیت می‌کنند.