ملت اوکراین را هدف قرار نمی‌دهیم

«الکساندر روداکوف» سفیر روسیه در لبنان تأکید کرد که عملیات نظامی این کشور در اوکراین ، تا کنون موفقیت‌آمیز بوده است.

روداکوف به شبکه خبری المیادین گفت که «عملیات نظامی روسیه، ملت اوکراین را هدف قرار نمی‌دهد». وی همچنین با کنایه، خطاب به کشورهای اروپایی گفت که «جهان برای روسیه، منحصر به اروپا نیست».

وی با بیان اینکه در غرب علیه شهروندان روس، نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد، تأکید کرد که روسیه آماده کنار آمدن با تحریمهاست.

در همین ارتباط، وزیر دارایی فرانسه امروز ضمن محکوم کردن دوباره اقدامات روسیه در اوکراین اعلام کرد که اتحادیه اروپا یک جنگ اقتصادی و مالی همه جانبه علیه روسیه به راه خواهد انداخت. وی همچنین به روسیه درباره فروپاشی اقتصاد این کشور در نتیجه این «جنگ اقتصادی» هشدار داد.

 ملت اوکراین را هدف قرار نمی‌دهیم

اظهارات این مقام فرانسوی با واکنش دیمیتری مدودف نائب شورای امنیت فدراسیون روسیه مواجه شد. او که سابقه ریاست جمهوری و نخست‌وزیری روسیه را هم دارد، در پیامی توییتری به مقام‌های پاریس گفت: «مراقب حرف زدنتان باشید».

مدودف در توییتر نوشت: «امروز برخی از وزیران فرانسه گفته‌اند که به روسیه اعلام جنگ اقتصادی کرده‌اند. آقایان مواظب حرف زدنتان باشید و فراموش نکنید که در تاریخ بشر، جنگ‌های اقتصادی اغلب به جنگ‌های واقعی تبدیل می‌شوند».

همزمان با این اظهارنظر، تحرکات نظامی کشورهای عضو ناتو برای مقابله با  آنچه«تهدیدات روسیه» نامید می‌شود، ادامه دارد. «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو اعلام کرد، در اولین استقرار نیروهای واکنش سریع ناتو، ارتش فرانسه امروز (سه‌شنبه) در رومانی، همسایه اوکراین مستقر شد.

دبیرکل این ائتلاف نظامی غربی البته ادعا کرد، ناتو قصد ندارد بخشی از درگیری روسیه و اوکرین باشد. ناتو نیروی نظامی به اوکراین اعزام نمی‌کند و هواپیماهایی به حریم هوایی این کشور ارسال نخواهد کرد.