دلایل ائتلاف سعودی برای درخواست آتش‌بس دو ماهه در یمن

«محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن ، شامگاه جمعه در گفت‌وگویی رسانه‌ای، دلایل ائتلاف سعودی برای درخواست آتش‌بس دو ماهه در یمن را تشریح کرد.

وبگاه شبکه «المیادین» به نقل از البخیتی نوشت: «قبل از اعلام آتش‌بس توسط سازمان ملل، و بعد از حمله اخیر [نیروهای یمنی] به عمق راهبردی عربستان، تماس‌هایی بین صنعا و ائتلاف سعودی از طریق این سازمان برقرار شد».

وی در این‌باره توضیح داد: «این آتش‌بس فرصتی برای کشورهای متجاوز ائتلاف است تا بار دیگر محاسبات خود را برای رسیدن به صلحی دائمی و جامع بررسی کنند».

عضو شورای سیاسی انصارالله ضمن اشاره مجدد به ایجاد تماس‌هایی بین صنعا و ائتلاف سعودی با وساطت سازمان ملل بعد از عملیات‌های اخیر نیروهای یمنی در عربستان سعودی، افزود: «این تماس‌ها ادامه دارد و آتش‌بس، فرصت ارزشمندی برای صلح دائمی خواهد بود».

دلایل ائتلاف سعودی برای درخواست آتش‌بس دو ماهه در یمن

به نوشته المیادین، البخیتی در پایان تاکید کرد: «نمی‌توان به وفا و صداقت کشورهای متجاوز و دشمن اعتماد کرد اما آتش‌بس این بار متفاوت است، زیرا بعد از حملات اخیر ما به وجود آمده است».

بامداد جمعه دو هفته پیش بود که نیروهای مسلح یمنی از انجام عملیات «شکست محاصره۳» در عمق خاک عربستان خبر دادند. «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که طی این عملیات، تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در جده و تاسیسات حیاتی دیگری در ریاض و شهرهای دیگر عربستان را تعداد زیادی پهپاد مورد هدف قرار داده است.

روز گذشته «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، توافق صنعاء با دولت مستعفی این کشور و ائتلاف متجاوز سعودی بر سر آتش‌بس موقت و کاهش محاصره علیه مردم یمن برای دو ماه را اعلام کرد.