این مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که خواست نامش فاش نشود، روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران رسانه های بین المللی در عین حال افزود: ما همان تصاویری را می بینیم که دیگران آنها را مشاهده  می کنند. ما هیچ دلیلی برای رد ادعای اوکراینی ها در خصوص این جنایت ها که عمیقا نگران کننده هستند، نداریم.

این مقام آمریکایی ادامه داد: پنتاگون نمی تواند به صورت مستقل و به تنهایی این ادعاها را تایید کند اما آنها را رد نیز نمی کنیم.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه خواستار محاکمه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به اتهام جنایت جنگی در بوچا در اوکراین شد و گفت تحریم های بیشتری علیه روسیه وضع خواهد کرد.

نمی‌توانیم جنایات در شهر بوچای اوکراین را تأیید کنیم

وی اضافه کرد: ما باید به ارائه تسلیحات مورد نیاز اوکراین برای ادامه جنگ ادامه دهیم و باید همه اطلاعات را به دست آوریم تا یک  محاکمه واقعی برای جنایات جنگی داشته باشیم. این مرد (پوتین) بی رحم است و آنچه در بوچا اتفاق می افتد شنیع و ظالمانه است و همه آن را دیده اند.

وی اضافه کرد: ما باید به ارائه تسلیحات مورد نیاز اوکراین برای ادامه جنگ ادامه دهیم و باید همه اطلاعات را به دست آوریم تا یک  محاکمه واقعی برای جنایات جنگی داشته باشیم. این مرد بی رحم است و آنچه در بوچا اتفاق می افتد شنیع و ظالمانه است و همه آن را دیده اند.

رسانه‌های غربی ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۱ با انتشار تصاویری از شهر  بوچا در نزدیکی کی‌یف مدعی شدند نیروهای روسیه حین خروج از اطراف پایتخت اوکراین غیرنظامیان را هدف گلوله قرار داده اند.

کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که قاطعانه اتهام دست داشتن در کشتار غیرنظامیان شهر بوچا در اوکراین را رد می کند.

به گزارش اسپوتنیک، (دولت) «کی یف» و رسانه های اوکراینی تصاویر ویدیویی را از شهر بوچا در شمال اوکراین نشان داده اند که در آن اجساد کشته شدگان دیده می شود.  کی یف روسیه را دراین رابطه مقصر دانسته درحالی که مسکو این اتهامات را به شدت محکوم و تقبیح  می کند و به این موضوع اشاره دارد که نیروهای روسی چند روز قبل از این شهر عقب نشسته اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.