در حالیکه در روزها و هفته‌های گذشته آمریکا و متحدانش بارها از ارسال موشک‌های دوش پرتاب « استینگر » به ارتش اوکراین برای نبرد با روسیه خبر داده بودند، مدیر عامل شرکت سازنده این موشک پیشرفته از ناتوانی در ساخت موشک جدید خبر داد.

به گزارش منابع خبری، مدیر عامل شرکت «ریتان» گفته است که  ممکن است  تا سال ۲۰۲۳ قادر به ساخت موشک‌های استینگر جدید نباشد زیرا قطعات و مواد به راحتی در دسترس نیستند.

رئیس جمهور آمریکا یکشنبه شب به وقت تهران از تداوم حمایت از اوکراین در نبرد با روسیه سخن گفت.

شرکت استینگر تا 2023 قادر به ساخت موشک جدید نیست

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا  روز یکشنبه در توییتی نوشت: « رئیس جمهور روسیه یک حمله غیرقانونی و غیرموجه به اوکراین را آغاز کرد، کی‌یف همچنان پابرجاست. "ولودیمیر زلنسکی"، رئیس جمهور اوکراین و دولت منتخب دموکراتیک او در قدرت باقی می‌مانند. ما به حمایت از اوکراینی‌ها در مبارزه آنها برای دفاع از میهن خود ادامه خواهیم داد.»

رئیس جمهور آمریکا چندی قبل نیز گفت: «یک بسته ۸۰۰ میلیون دلاری دیگر برای افزایش توان اوکراین در مبارزه با روس‌ها در دونباس را اعلام می‌کنم. این بسته، کمک‌های توپخانه‌ای، ده‌ها سامانه هویترز و ۱۴۴ هزار خشاب مربوطه را شامل می‌شود.»

بایدن افزود:‌‌ «این بسته همچنین، پهپادهای تاکتیکی را شامل می‌شود و ظرف دو ماه گذشته ما سلاح‌ها و تسلیحات را با سرعتی بی‌سابقه به اوکراین رسانده‌ایم. ما هزاران موشک ضد زرهی و ضد هوایی، بالگرد، خمپاره انداز، مسلسل‌های سنگین و سبک، سامانه‌های راداری و بیش از پانزده میلیون خشاب مهمات برای اوکراین فرستاده‌ایم.»

یک مقام ارشد پنتاگون نیز چهارشنبه گذشته از شروع آموزش نظامیان اوکراینی جهت استفاده از توپخانه‌های پیشرفته «هویتزر» خبر داد. یک مقام ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) گفت، ارتش ایالات متحده آموزش شمار کمی از نیروهای اوکراینی را برای استفاده از توپخانه هویتزر آغاز کرده است.

آمریکا البته  تاکنون هزاران موشک ضد هواپیمای استینگر وموشک ضد تانک جاولین به اوکراین ارسال کرده است. مقام‌های نظامی آمریکا گفته‌اند که این تسلیحات می‌تواند توسط نیروی زمینی استفاده شده و می‌تواند اهداف کوتاه بُرد را هدف قرار دهد و این تسلیحات برای نیروهای اوکراینی برای دفاع از خود، حیاتی است.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا در نشست کمیته نیروهای مسلح گفت: «جاولین و استینگر اثبات کرده که در این جنگ بسیار بسیار موثر بوده‌اند.»