دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در مصاحبه با فایننشال تایمز همزمان با بحث هایی در غرب درباره چگونگی وادار کردن مسکو به پرداخت هزینه های جنگ اوکراین گفت: پایتخت های اتحادیه اروپا باید استفاده از ذخایر ارزی خارجی مسدود شده روسیه  را برای کمک به پرداخت هزینه های بازسازی این جنگ مدنظر قرار دهند.

بول افزود، آمریکا میلیاردها دلار از دارایی های بانک مرکزی افغانستان را توقیف کرد که بخشی از آن را صرف غرامت به قربانیان تروریسم و کمک های بشردوستانه در این کشور کرده و منطقی است که این کشور اقدامات مشابهی را در رابطه با دارایی های توقیف شده از روسیه مدنظر قرار دهد.

اتحادیه اروپا و متحدانش صدها میلیون دلار از ذخایر ارز خارجی روسیه را که در حساب های بانک مرکزی روسیه بود مسدود کردند. روسیه مارس گذشته اعلام کرد که تحریم بانک مرکزی این کشور باعث مسدود شدن حدود ۳ هزار میلیارددلار و ذخایر خارجی و طلا به ارزش کلی بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار شده است.

مقامات اتحادیه اروپا به بررسی احتمال استفاده از ذخایر روسیه در بازسازی اوکراین پرداخته اند اما بروکسل پیشنهاد خاصی را در این زمینه ارائه نداده است.

جنت یلن وزیر خزانه داری آمریکا ماه گذشته درباره امکان استفاده از دارایی های مسدود شده در بازسازی اوکراین گفت: این اقدام آسان نخواهند بود و باید با همکاری متحدان مان انجام شود و ممکن است به صدور قانونی در این زمینه درآمریکا نیاز داشته باشد.

بورل گفت: با توجه به «مقدار باورنکردنی پولی» که در این زمینه وجود دارد، سوال در مورد چگونگی پرداخت هزینه بازسازی اوکراین یکی از سوالات کلیدی سیاسی است.

وی خواستار بحث درباره شیوه های تضمین «غرامت های جنگی» از سوی روسیه است.

کمیسیون اروپا هزینه بازسازی اوکراین را صدها میلیارد یورو برآورد کرده و انتظار می رود اروپا سهم عمده ای از آن را تقبل کند.

به گفته بورل، مقدار پولی که به تازگی کشورها در کنفرانس کشورهای کمک کننده متعهد شدند، تنها «قطره ای در اقیانوس» است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد فروش دارایی های اولیگارش های روس را برای کمک به بازسازی اوکراین داده  که مورد حمایت شارل میشل رئیس شورای اروپا قرار گرفته است.

مصادره دارایی ها گاهی اوقات پس از محکومیت کیفری امکان پذیر می شود، اما این شرط فقط به دلیل  تحریم یک فرد اعمال نمی شود.

بورل با توجه به تصمیم آمریکا برای استفاده از دارای مسدود شده بانک مرکزی افغانستان به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار برای پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر، استفاده از دارایی های مسدود شده در روسیه برای بازسازی اوکراین را دارای پیشینه دانست و گفت این یک سوال سیاسی است که چه کسی قرار است هزینه بازسازی اوکراین را بپردازد؟

پیشنهاد مصادره دارایی‌های روسیه برای بازسازی اوکراین

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.  

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.  

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه همچنان ادامه دارد.