اتحادیه اروپا در گفتگو با مقامات رژیم صهیونیستی و مصر خواستار عقد قراردادی به منظور افزایش صادرات گاز از دریای مدیترانه به کشورهای عضو این اتحادیه شد.

بر اساس گزارش، رویترز به نقل از پیش نویس ۹ صفحه‌ای این یادداشت همکاری، به منظور کاهش اتکای اتحادیه اروپا بر واردات گاز از روسیه به عنوان شریک اصلی تأمین انرژی گازی اروپا، قرار است در صورت موافقت تل آویو و قاهره میزان واردات گاز از مبدأ میادین گازی در دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

این تصمیم سران اروپایی چند ماه پس از آغاز جنگ اوکراین و به خطر افتادن قراردادهای گازی کشورهای های عضو اتحادیه اروپا با روسیه اتخاذ شده است.

علاوه بر این، پیشتر وزیر انرژی رژیم صهیونیستی هم در حمایت از اوکراین و به منظور بازاریابی در اتحادیه اروپا و دخیل کردن بیشتر این رژیم در معاملات انرژی اظهاراتی را در خصوص تمایل تل آویو برای فروش گاز به هم پیمانان اروپایی مطرح کرده بود.

درخواست اروپا از مصر و رژیم صهیونیستی

پیش بینی می‌شود در صورت موافقت مقامات مصری و صهیونیستی با این یادداشت همکاری، اقدامات لازم برای عقد قرارداد تا تابستان سال جاری میلادی صورت گیرد. البته هنوز جزئیات بیشتری از پیش نویس این قرارداد منتشر نشده است.

حال قرار است اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا هفته آینده برای رایزنی با مقامات مصری وارد قاهره شود.