در حالی که هشدارهای نهادهای امدادی بین‌المللی درباره وضعیت ناگوار افغانستان بعد از خروج اشغالگران آمریکایی و متحدانش همچنان ادامه دارد، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که بازسازی افغانستان وظیفه غربی‌ها است.

منابع رسانه‌ای در روسیه خبر دادند، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه بعد از دیدار روز جمعه (دیروز) با سردار بردی محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان درباره اوضاع نگران کننده افغانستان و مسئولیت آمریکایی‌ها و متحدانش صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که ایالات متحده و متحدان این کشور باید تعهدات و هزینه‌های اصلی بازسازی افغانستان پس از جنگ را بر عهده بگیرند.

ولادیمیر پوتین تصریح کرد: «بنا بر باور و اعتقاد راسخ ما، تعهدات اصلی در زمینه بازسازی افغانستان و اول از هر چیز قبل تعهد مالی (برای بازسازی افغانستان)، باید بر عهده آمریکا و متحدانش باشد که حضور بیست ساله آنها این کشور را به این وضع بحرانی کشانده است».

رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که این کشور آماده ادامه همکاری مشترک با ترکمنستان و سایر شرکا از جمله در چارچوب رایزنی‌های مسکو در مورد بازسازی افغانستان پس از جنگ و ادغام این کشور در زیرساخت‌های منطقه‌ای و پروژه‌های لجستیکی است.

پوتین افزود: «در جریان تبادل نظر در مورد وضعیت افغانستان، هر دو طرف (روسی و ترکمنستانی) بر اهمیت تضمین ثبات و امنیت در این کشور، حل مشکلات حاد اجتماعی-اقتصادی و خنثی کردن تهدیدات ناشی از خاک افغانستان به ویژه موضوع تروریسم تاکید کردند».

پوتین: بازسازی افغانستان وظیفه آمریکاست

رئیس‌جمهور روسیه در حالی مسئولیت آمریکا و متحدانش در قبال افغانستان را با توجه به اشغالگری 20 ساله آنها یادآوری کرده که نهادهای امدادی بین‌المللی طی ماه‌های اخیر بارها در خصوص وضع ناگوار انسانی این کشور هشدار داده و بر لزوم کمک‌های فوری به افغانستان تاکید کرده‌اند.