وزیر دفاع چین گفت: سلاح‌ هسته‌ای برای دفاع از تمامیت ارضی چین در مقابل تهاجم بیگانگان است.

او در این خصوص گفت: «ما هرگز در جنگ، پیشدستانه از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهیم کرد و هدف از برنامه توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایجاد سپر امنیتی برای حفظ صلح در چین و ایجاد سپری محافظتی از مصیبت جنگ به ویژه اتفاقات احتمالی در زمینه برخورد هسته‌ای است.»

وزیر دفاع چین که برای سان دیدن در مراسم رژه هفتادمین سالگرد جمهوری خلق چین در اجتماع نظامیان آن کشور سخن می‌گفت افزود: درباره میزان توسعه تسلیحات هسته‌ای چین باید صراحتاً به شما بگویم که هر آنچه در رژه امروز می‌بینید سلاح‌های پیشرفته‌ای است که هم اکنون در دسترس ارتش چین است و نیرو‌های ما به آن‌ها تجهیز شده اند.

سلاح هسته‌ای داریم تا از خودمان دفاع کنیم

چندی پیش دیلی میل اعلام کرد چین در حال افزایش سرعت ساخت بیش از ۱۰۰ سیلوی موشک است که می‌توانند تسلیحات هسته‌ای را در خود جای دهند، تسلیحاتی که توانایی رسیدن به خاک آمریکا را دارند. تخمین‌های تحلیلگران اطلاعاتی و شرکت‌های بخش خصوصی حاکی از آن است که چین چند صد زرادخانه هسته‌ای دارد. این در حالیست که آمریکا و روسیه هر یک به تنهایی بیش از ۴۰۰۰ زرادخانه دارند.

پیش از این نیز کیتلین تالمج، دانشیار مطالعات امنیتی در دانشگاه جورج تاون، اعلام کرد  این پیشرفت‌ها و تسلیحات پیشرفته همچنین می‌تواند به چین فرصت بهتری برای مقابله به مثل در صورت حمله هسته‌ای را بدهد و پکن قصد دارد با این اقدامات به تهدیدهای آمریکا پاسخ داده و به واشنگتن بگوید «هیچ راهی نیست که بتوانید در اولین حمله هسته‌ای علیه چین شرکت کنید و انتظار نداشته باشید که انتقام اتمی به شهرهایتان بازگردد، حتی با دفاع موشکی‌ و پدافند قوی شما.»