بایدن در ابتدا در مورد سفر خود به عربستان قاطعانه سخن نگفت و موضوع سفر تعلیق ماند تا ایتکه او و برخی از اعضای دولتش اعلام کردند که احتمال دارد رئیس‌جمهور برای حضور در نشست بین‌المللی در عربستان سعودی، به این کشور سفر کند؛ یعنی اینکه هدف از سفر، "نشست بین‌المللی" است نه خود عربستان سعودی. هدف بایدن برای استفاده از امکانات کشورهای سازشکار عربی و یا کشورهایی که گام در مسیر سازش با صهیونیست‌‌ها گذاشته‌اند، صرفا تامین منافع اسرائیل است.

 

در اینجا این سوال مطرح می‌شود که آیا بایدن در جریان این سفر، با محمد بن‌سلمان ملاقات خواهد کرد یا خیر؟. بایدن به این سوال در مناسبت‌های گوناگون پاسخ "منفی" داده است. او زمانی‌که موعد سفرش به عربستان سعودی مشخص شد، اعلام کرد که با بن‌سلمان دیدار خصوصی ترتیب نخواهد داد.

روز گذشته نیز جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا درباره ملاقات احتمالی بایدن با محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی گفت: "بایدن برای حضور در نشست بین‌المللی به آنجا می‌رود.. فکر می‌کنم با ولیعهد سعودی دیدار کند." او "احتمال داد" که بایدن با بن‌سلمان دیدار کند. او همچنین با اشاره به اینکه بایدن فقط برای حضور در نشست بین‌المللی به عربستان سعودی خواهد رفت، از اهمیت"تاثیر" این سفر برای این کشور پادشاهی کاست.

درک مواضع متناقض آمریکا درخصوص موضوع دیدار بایدن با بن‌سلمان تا حدودی ممکن است؛ زیرا همانطور که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا فاش کردند بن‌سلمان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد و مثله کردن جسد وی دست دارد او همچنین در مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در داخل عربستان و خارج از آن دخیل است.

آنچه قابل درک و فهم نیست موضع سودی درقبال این "مواضعی فراتر از توهین" است. چگونه حکومتی می‌تواند بپذیرد که یک مهمانی از این کشور بدون برنامه سفری مشخص و اعلام‌شده و بدون رعایت پروتکل متعارف بین کشورها، دیدار کند؟ چگونه ولیعهد سعودی می‌پذیرد که بایدن در سفر به عربستان با او دیدار خصوصی انجام ندهد و یا دیدار با او را در جدول سفرش قرار ندهد؟ چرا حکومت سعودی به "اهانت‌های" بایدن، که به کرات می‌گوید با بن‌سلمان دیداری دوجانبه ترتیب نخواهد داد، پاسخ نمی‌دهد و یا حداقل از میزبانی این نشست امتناع نمی‌کند؟ تا شاید با اتخاذ چنین مواضعی، آبروی مانده ولیعهد را حفظ کند.

توهین به ولیعهد سعودی‌ به سبک بایدن!

به نظر می‌رسد روابط عربستان با آمریکا متفاوت از روابط امریکا با دیگر کشورها است. ما دیدیم که چگونه عربستان سعودی با کشور دوست، لبنان تعامل کرد وقتی وزیر لبنانی "جنگ ائتلاف سعودی در یمن را جنگ پوچ توصیف کرد". همچنانکه شاهد سکوت کر کننده سعودی‌ها در قبال توهین‌های خارج از عرفِ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به ملک سلمان شاه سعودی بودیم. قدر مسلم آن است که حکومت سعودی همچنان در قبال اظهارات آمریکایی‌ها درباره دیدار بایدن با بن‌سلمان سکوت اختیار می‌کنند؛ این اظهارات اگر چه توهین‌آمیز است ولی به شدت توهین‌های ترامپ نیستند.