منابع رسانه‌ای بعد از ظهر سه شنبه به وقت تهران از پرواز مجدد شماری از جنگنده‌ها و هواپیماهای نظامی چین در منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که  ۲۹ فروند جت نظامی چین وارد منطقه شناسایی هوایی تایوان شدند. وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که در این ماموریت، چین از جنگنده‌های «جی-۱۶»، شماری جت‌های هشدار سریع و هواپیماهای جنگال و ضد زیردریایی استفاده کرده است.

تایوان مدعی شد که به دنبال شناسایی این دسته پروازی، هواپیماهای  چین به سمت اقیانوس آرام پرواز کردند.

قدرت نمایی 29 جت نظامی چین در منطقه شناسایی هوایی تایوان

 در راستای تنش بین چین با تایوان، جنگنده‌های چین به طور مرتب سامانه‌های راداری و منطقه شناسایی پدافندی این جزیره را به چالش می‌کشند. جنگنده‌های چین بارها  با دسته‌های پروازی پر تعداد وارد منطقه  شناسایی هوایی جزیره تایوان شده‌اند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراََ دولت آمریکا لایحه صدها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

«ویلیام برنز» مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اخیرا گفت که چین از نزدیک درگیری روسیه در اوکراین را زیر نظر دارد و همین امر بر محاسبات سران پکن در مورد تایوان تأثیر می‌گذارد.

با افزایش نگرانی‌های تایوان از احتمال متوسل‌شدن چین به تهاجم نظامی علیه این کشور مانند حمله روسیه به اوکراین، مقامات تایپه به فکر یادگرفتن از تاکتیک تدافعی کی‌یف در برابر مسکو افتاده‌اند.

وزارت دفاع تایوان نیز در این‌باره  اعلام کرده که قصد دارد از تجربه اوکراین در جنگ با روسیه برای آموزش نیروهای مسلح این کشور و الگوبرداری جهت مقابله با تهاجم احتمالی چین استفاده کند.