«جوزپ بورل » مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه از موافقت این اتحادیه با اعطای کمک ۵۰۰ میلیون یورویی به اوکراین برای مقابله با روسیه خبر داد.

بورل پس از نشست شورای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در گفتگو با خبرنگاران گفت وضعیت عرضه گاز به اروپا در آینده نزدیک، بیشترین نگرانی را در بین مقامات اتحادیه ایجاد کرده است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در این‌باره توضیح داد: «ما درباره تحریم‌ها (علیه واردات گاز از روسیه) بحث نمی‌کنیم، ما در مورد کاهش قابل توجه عرضه گاز روسیه [به اروپا] صحبت می‌کنیم».

این مقام ارشد اروپایی اظهار داشت: «ما باید هوشیار باشیم. هیچکس نمی‌داند تابستان امسال چه اتفاقی ممکن است بیافتد. نورد استریم ۱ هنوز در دست تعمیر است. ببینیم در پایان این دوره چه اتفاقی می‌افتد. ما به نظارت بر وضعیت عرضه گاز ادامه خواهیم داد، که جدی‌ترین نگرانی جامعه ما و اقتصاد ما را به دنبال دارد».

بورل همچنین خبر داد که تصمیم برای تخصیص کمک نظامی جدید به اوکراین به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو به اتفاق آرا توسط شورای امور خارجه اتحادیه اروپا تصویب شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در این‌باره تصریح کرد: «همه وزرا در موضع خود در مورد لزوم ادامه حمایت همه‌جانبه از اوکراین اتفاق نظر داشتند و تصمیمی سیاسی برای اختصاص بودجه جدید برای کمک نظامی گرفتند».

«چارلز میشل» رئیس شورای اروپا پیشتر در روز دوشنبه از ارائه کمک نظامی بیشتر به اوکراین برای نبرد با روسیه خبر داده بود. 

پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی تحریم‌هایی را علیه مسکو، به‌ویژه بر منابع انرژی روسیه اعمال کردند. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفته است که سیاست مهار و تضعیف روسیه یک استراتژی بلندمدت برای غرب است و تحریم‌ها ضربه جدی به کل اقتصاد جهانی وارد کرده است.

کمک نظامی ۵۰۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین

این در حالی است که پیشتر وزارت خارجه روسیه با رد ادعای غرب مبنی بر اینکه این کشور یک تهدید اتمی برای جهان است، هشدار داده بود آمریکا با ایجاد رویارویی ترکیبی در اوکراین، در آستانه درگیری خطرناک با یک کشور اتمی است.