کارشناسان گفته‌اند انگلیس ممکن است ماه آگوست (اوت) اعلام خشکسالی کند. 

روزنامه انگلیسی گاردین نوشته کارشناسان با توجه به خشکی محسوس هوا و گرمای بی‌سابقه درباره احتمال از بین رفتن محصولات کشاورزی هشدار داده‌اند. 

در صورتی که دولت تصمیم به اجرای برنامه خشکسالی بگیرد ممنوعیت شلنگ برای خانوارها در سراسر انگلیس اعمال خواهد شد و کشاورزان از آبیاری محصولات کشاورزی‌شان منع خواهند شد. 

روز سه‌شنبه قرار است «گروه خشکسالی ملی» که کمیته‌ای متشکل از نهادهای دولتی و گروه‌های آسیب‌دیده است برای رایزنی در خصوص راهبردی جهت مقابله با خشکسالی پیش روی انگلستان تشکیل جلسه بدهند. 

این جلسه قرار بود در ماه اکتبر برای برنامه‌ریزی در خصوص سال ۲۰۲۳ برگزار شود اما وضعیت خشکی هوا به اندازه‌ای بغرنج شده که قرار است زودتر از موعد برگزار شود. 

 خشکسالی در این کشور

گاردین نوشته موج بی‌سابقه گرما در هفته گذشته باعث شد کشاورزان آبیاری محصولات خودشان را افزایش داده و نرخ تبخیر از آبراه‌ها را بالا ببرند. 

اعلام وضعیت خشکسالی ممکن است باعث شوند کشاورزان از آبیاری محصولاتشان در ماه‌های حساس آگوست و سپتامبر منع شوند. این وضعیت، سبزیجات ریشه‌ای مانند سیب‌زمینی را با مشکل مواجه خواهد کرد. 

محصولات ممکن است به دلیل نبود آب از دست بروند و خاک خشک هم ممکن است برداشت محصولات را با مشکل مواجه کند. 

مینت باترز، رئیس اتحادیه کشاورزان انگلیس می‌گوید: «وقتی برای تلف کردن نداریم. وضعیت آب برای زارعان بسیار بسیار وخیم است- این مسئله برای هزینه محصولات و دسترس‌پذیری آنها تبعات خواهد داشت.»

طبق نوشته روزنامه گاردین، چنانچه محصولات کشاورزان به دلیل خشکی هوا کاهش پیدا کند آنها با هزینه‌های سنگینی مواجه خواهند شد و بسیاری از آنها در حال حاضر با سوپرمارکت‌ها و سایر عرضه‌کنندگان قرارداد بسته‌اند. این به معنای آن است که بار این هزینه‌ها تنها به روی کشاورزان خواهد بود. 

باترز می‌گوید: «چه کسی قرار است این هزینه‌های اضافی را پرداخت کند؟ همه در زنجیره تأمین، از جمله خورده‌فروشان بایستی بخشی از افزایش قیمت‌ها را عهده‌دار شوند.