مقامات طالبان اعلام کردند که بشیر نورزی، آخرین زندانی طالبان را از زندان گوانتانامو آزاد و به کابل منتقل شده است.

بشیر نورزی بامداد روز گذشته (یکشنبه 28 شهریور)  در فرودگاه کابل تحویل مقامات طالبان شده است.

پیش از این گزارش شده بود که ملا یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان، در سفری که به قطر داشت درباره آزادی نوروزی با مقام‌های قطری گفت‌وگو کرده است.

بشیر نورزی از افراد نزدیک به ملا محمد عمر، بنیان‌گذار گروه طالبان در افغانستان است که سال‌ها پیش از سوی نیروهای آمریکایی در افغانستان بازداشت و به زندان گوانتانامو منتقل شد.

وزارت خارجه دولت موقت طالبان گفته است که نورزی با یک مهندس آمریکایی به نام مارک فریکس مبادله شده است.

اخیرا روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» فاش کرده دولت «جو بایدن» در تلاش است که بی‌سروصدا، روند تعطیلی زندان بدنام و مخوف گوانتانامو را انجام دهد.

به نوشته وبگاه شبکه «راشا تودی»، این روزنامه نوشته، با اینکه تعطیلی این زندان یکی از وعده‌های انتخاباتی بایدن بود، کاخ سفید به‌شکلی مخفیانه این روند را دنبال کرده است تا جنجال سیاسی پیرامون آن ایجاد نشود.

در گزارش وال استریت ژورنال آمده، دولت آمریکا به تعطیلی این بازداشتگاه نزدیک‌تر شده است و تلاش برای انتقال بازداشتی‌ها به دیگر زندان‌های آمریکایی ادامه دارد.

آخرین زندانی تبعه افغانستانی از گوانتانامو آزاد شد

این زندان مخوف در سال ۲۰۰۲ در پایگاه دریایی آمریکا در کوبا احداث شد تا تروریست‌ها در آن نگه‌داری شوند اما اندکی بعد، تصاویر منتشر شده از آن رفتار وحشیانه با بازداشت‌شدگان را نشان دادند که اغلب بدون اتهام مشخص یا برگزاری دادگاه سال‌ها در آنجا به طرز فجیعی نگه‌داری می‌شدند