شیوع کم‌سابقه آنفلوانزا در آمریکا

نوعی از آنفولانزا که کودکان و سالمندان را بیش از سایر گروه های سنی درگیر می کند در حال حاضر در آمریکا غالب شده است.  

بر اساس گزارشی که دیروز جمعه توسط "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده" (CDC) منتشر شد، آزمایشگاه‌های آمریکا آنفلوانزای نوع A (H۳N۲) را در ۷۶ درصد از بیش از سه هزار و ۵۰۰ نمونه شناسایی کرده‌اند.

به گفته دکتر «خوزه رومرو» مدیر مرکز ملی ایمن سازی و بیماری های تنفسی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، میزان بستری ناشی از ابتلا به آنفولانزا در این فصل در آمریکا به بالاترین حد در یک دهه گذشته رسیده است و نزدیک به هشت نفر از هر یکصد هزار نفر در حال حاضر به دلیل آنفولانزا در بیمارستان بستری می شوند.

براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، سالمندان و کودکان بیشترین شمار بستری شدگان را تشکیل می دهند.  

گزارش ها نشان می دهد نرخ سالمندان بستری شده به دلیل ابتلا به آنفلوانزا بیش از دو برابر سایر گروه های سنی است و ۱۸ نفر در هر یکصد هزار نفر است. برای رده سنی زیر ۵ سال هم نرخ بستری ۱۳ نفر در هر یکصد هزار نفر است.  

گفته می شود تاکنون دستکم ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در آمریکا به آنفولانزا مبتلا شده اند که از این میان ۳۸ هزار نفر بستری شده و دو هزار و ۱۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند. هفت کودک در میان جانباختگان قرار دارند.

شیوع کم‌سابقه آنفلوانزا در آمریکا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده به همه افراد بالای ۶ ماه توصیه کرده است که واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند و کودکان کمتر از ۸ سال که برای نخستین بار واکسن دریافت می کنند باید به منظور محافظت بهتر دو دوز تزریق کنند. این مرکز تصریح کرده است که واکسن آنفلونزا معمولا ۴۰ تا ۶۰ درصد در پیشگیری از بیماری موثر است و در صورت ابتلا مانع از بستری شدن و یا مرگ می شود.