چالش‌های پیچیده‌ در انتظار ارتش صهیونیستی

 یک تحلیلگر نظامی صهیونیست با اشاره به بحران شدید سیاسی و اختلافات فزاینده بین سران رژیم صهیونیستی گفت رئیس جدید ستاد مشترک ارتش اشغالگر با چالش‌های بزرگ و بسیار پیچیده‌ای روبروست.

تال لیف، تحلیلگر نظامی اسرائیلی به روزنامه معاریو گفت: دور کردن ارتش اسرائیل از اختلافات سیاسی میان اسرائیلی‌ها و کابینه جدید به ریاست بنیامین نتانیاهو و تظاهراتی که احزاب مخالف در پی تصمیمات کابینه جدید برگزار می‌کنند و به ضرر امنیت داخلی اسرائیل است، از مهم‌ترین این چالشهاست.

تال لیف افزود رئیس ستاد مشترک باید انسجام را در داخل ارتش اسرائیل حفظ کند و نگذارد اختلافات به داخل یگان‌های نظامی رزمی رخنه کند.

وی، بروز اختلاف در داخل ارتش را خاطر نشان کرد و گفت اختلافات بر نیرو‌های ذخیره که از بحران‌های انباشته‌ای رنج می‌برند، پیامد‌های فاجعه آمیزی دارد به خصوص آنکه خدمت اجباری به خدمت داوطلبانه تبدیل شده و انگیزه خدمت کاهش یافته است و هر کس برای کسب پیروزی در هر جنگی در آینده در صورت تحمیل به اسرائیل، قول پیروزی بدهد یا برای آن بکوشد به هیچ وجه نیروی ذخیره نخواهد داشت که برای انجام دادن مأموریت‌های محوله، آمادگی داشته باشد و علتش نیز اندک بودن تمرینات و کمبود تجهیزات و وسایل جنگی و کاهش روحیه جنگی است.

این تحلیلگر اسرائیلی گفت یکی از مشکلات پیش روی هالیوی چگونگی اجرای دیدگاه ارتش اسرائیل در مناطق کرانه باختری است که از طریق آن برای مهار تنش امنیتی و حفظ وضع کنونی تلاش می‌کند.

وی لزوم آمادگی برای کنار آمدن با تحولات و اتفاقات غافلگیر کننده و پیش بینی نشده از سمت شمال را در سایه تهدیدات فزاینده از طرف ایران و لبنان خاطر نشان کرد.

چالش‌های پیچیده‌ در انتظار ارتش صهیونیستی

هالیوی قبلا معاون رئیس ستاد مشترک، فرمانده منطقه جنوبی، رئیس شعبه اطلاعات نظامی (امان) , فرمانده دانشکده فرماندهی و ستاد مشترک، فرمانده تشکیلات الجلیل، فرمانده تیپ عملیاتی در امان، فرمانده تیپ چتربازان، فرمانده تیپ منشیه و فرمانده یگان سرت متکال بود.

کابینه اسرائیل بیست و سوم اکتبر گذشته با انتخاب هرتسی هالیوی معاون رئیس ستاد مشترک به عنوان رئیس جدید به جای آوی کوخاوی موافقت کرد که انتظار می‌رود هفدهم ژانویه مراسم معارفه برگزار می‌شود.