اراجیف عربستان درباره دلیل خنده دار عادی‌سازی با اسرائیل

«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی با تاکید بر این ریاض معتقد است که عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مفید خواهد بود، تصریح کرد که عربستان به دنبال راهی برای تعامل با دولت سوریه است.

طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، بن‌فرحان در مصاحبه با شبکه تلویزیون «بلومبرگ» طی شرکتش در مجمع داووس سوئیس، تاکید کرد: «ما دائماً گفته‌ایم که معتقدیم عادی‌سازی با اسرائیل چیزی است که تا حد زیادی به نفع منطقه است».

او در این باره توضیح داد: «توافق برای تشکیل کشور فلسطین پیش شرطی برای پادشاهی سعودی است تا رسماً روابط دیپلماتیکش با اسرائیل را برقرار کند؛ عادی‌سازی حقیقی و ثبات واقعی جز با امید دادن به فلسطینیان محقق نخواهد شد».

اراجیف عربستان درباره دلیل خنده دار عادی‌سازی با اسرائیل

بن فرحان درباره موضع ریاض در قبال دمشق نیز خاطرنشان کرد: «ما با شرکای خود کار می‌کنیم تا راهی برای تعامل با دولت دمشق بیابیم؛  به گونه‌ای که حرکت‌های ملموسی به سوی راه‌حل سیاسی ارائه شود».

وزیر خارجه عربستان در این خصوص افزود: «کشورهای منطقه باید برای یافتن یک راه‌حل سیاسی برای جنگ داخلی ۱۲ساله سوریه با یکدیگر همکاری کنند؛ و این مسئله نیازمند برخی کارهاست».

گفت‌وگوهای بن فرحان با بلومبرگ، دو بحران یمن و سوریه را نیز شامل شده است؛ او همچنین در جریان شرکتش در مجمع داووس سوئیس، راه‌حل بحران در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را نیز مورد بررسی قرار داده است.

پیش از این، وزیر خارجه سعودی در حاشیه فعالیت‌های مجمع داووس با «گیر پدرسن» و «هانس گروندبرگ» فرستادگان سازمان ملل در امور سوریه و در یمن دیدار کرده بود.

او در در سخنانی نشست سالانه مجمع عمومی اقتصاد ۲۰۲۳ در شهر داووس سوئیس اذعان کرده بود: «ما به پیدا کردن راهکاری برای احیای آتش‌بس در یمن و تلاش برای تبدیل آن به آتش‌بس دائمی نیاز داریم؛ جنگ در یمن بایستی از طریق مذاکره به پایان برسد».

العربیه در این باره و به نقل از بن فرحان گزارش داده بود: «گفت‌وگو بهترین راه حل اختلافات در منطقه است و ما برای پیدا کردن مسیری برای گفت‌وگو با همه و تمرکز بر توسعه تلاش می‌کنیم».