غرب برای ارسال تانک به اوکراین به توافق نرسید

 در حالی که «ولودیمیر زلنسکی »، رئیس جمهور اوکراین  اصرار دارد که هیچ جایگزینی برای تامین و تجهیز ارتش اوکراین با تانک های سنگین وجود ندارد، اما به نظر می رسد که متحدان غربی اوکراین در درستیابی به تواقی برای ارسال تانک های سنگین به اوکراین به بن بست رسیده‌اند.

بیشترین درخواست اوکراین برای تانک های غربی،  تانک های لئوپارد2 ساخت آلمان بوده است که از نظر تعداد در اروپا پرتعدادترین است، اما ارسال آن از سوی دیگر کشورها به اوکراین نیازمند مجوز صادرات مجدد از سوی آلمان است، اما آلمان هنوز نتوانسته اعلام کند که آیا برای ارسال این تانک ها به اوکراین مجوز می دهد یا خیر؟

این عدم تصمیم گیری  آلمان در حالی است که روز جمعه بیش از 50 کشور با حضور در پایگاه هوایی آمریکا در آلمان موسوم به پایگاه رامشتاین قرار بود درباره ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به اوکراین تصمیم گیری کنند، اما این کشورها درباره ارسال تانک به اوکراین با وجود درخواست های مکرر زلنسکی سکوت کردند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز بدون اشاره به مخالفت واشنتگن با ارسال تانک های آمریکایی  آبرامز به اوکراین، به این مسئله بسنده کرد که در هفته های آتی، وضعیت اوکراین در یک ضد حمله علیه روسیه مشخص خواهد شد. آستین در پایگاه  هوایی رامشتاین گفت: «ما در اینجا فرصتی از هم اکنون تا بهار داریم... هر زمان که آنها عملیات خود را آغاز کنند، ضد حمله خود را انجام خواهند داد.»

غرب برای ارسال تانک به اوکراین به توافق نرسید

«بوریس پیستوریوس»، وزیر دفاع جدید آلمان نیز در حاشیه نشست متحدان اوکراین در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان به خبرنگاران گفت: «هنوز نمی‌توانیم بگوییم چه زمانی برای ارسال تانک تصمیم گرفته می‌شود و مشخص  نیست که چه تصمیمی در مورد تانک لئوپارد به میان خواهد آمد؟»

با وجود درخواست کیف برای تانک‌های قدرتمند لئوپارد، اما کرملین هشدار داده است که تحویل این تانک‌ها توسط غرب منجر به تشدید تنش «بسیار خطرناک» خواهد شد.

تردید آلمان در تامین این تانک ها منجر به انتقاد شدید برلین از سوی دیگر کشورها مانند فنلاند و لهستان شده است که دارای ذخایر خوبی از تانک های لئوپارد آلمانی هستند اما برای ارسال آنها نیاز به تایید صادرات مجدد آلمان دارند.