واکنش جمهوری خواهان از اظهارات ترامپ درباره ناتو

برخی هواداران سابق دونالد ترامپ ، وی را به دلیل تهدید به تنها گذاشتن اعضای ناتو و دفاع نکردن از آنها در صورت نپرداختن سهم، در صورت حمله احتمالی روسیه، مورد انتقاد قرار دادند.

کریس کریستی نامزد سابق جمهوری خواهان برای انتخابات 2024، در مصاحبه ای اظهار کرد به همین دلیل است که من مدتی طولانی می گفتم که ترامپ فرد مناسبی برای ریاست جمهوری آمریکا نیست.  

روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا و نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات آتی این کشور هشدار داد که مسکو می‌تواند با آن دسته از اعضای ناتو که به حد کافی در پرداخت سهم خود از هزینه‌های این پیمان مشارکت نمی‌کنند، «هر کاری که می‌خواهد بکند.»

این سیاستمدار و تاجر آمریکایی در جریان سخنرانی در یک گردهمایی سیاسی در روز شنبه 10 فوریه (21 بهمن) در کارولینای جنوبی، گفت که در نشستی با حضور رهبران ناتو رئیس جمهوری «یک کشور بزرگ» از او پرسیده: «خوب آقا، اگر ما (سهم‌مان به ناتو را) نپرداخته باشیم و روسیه هم به ما حمله کند، آیا در آن صورت شما از ما حمایت می‌کنید؟»

و او گفته: «شما پول ندادید؟ یعنی شما مجرم هستید؟ نه من از شما حمایت نمی‌کنم. در واقع، من آنها را تشویق می‌کنم که هر کاری می‌خواهند با شما انجام دهند. شما باید پول بدهید، باید صورت‌حساب‌هایتان را بپردازید.»

پیمان آتلانتیک شمالی شامل ماده‌ای است که کشورهای عضو را به دفاع متقابل از یکدیگر در صورت حمله به هر یک از آنها ملزم می‌کند. 31 کشور عضو این پیمان هستند و بر طبق توافقات انجام شده، این کشورها باید 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های دفاعی کنند. اما آمارهای ناتو نشان می دهد تنها 11 عضو این هزینه ها را پرداخت می کنند و اعضای دیگر یا هزینه ای نمی پردازند و یا پرداختی آنها بسیار اندک است.همین موضوع باعث ایجاد تنش در روابط این کشورها با آمریکا شده است.  

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره این اظهارنظر دونالد ترامپ مدعی شد: «تشویق حکومت‌های آدمکش به تهاجم علیه نزدیکترین متحدان ما جنون‌آمیز و ترسناک است و امنیت ملی آمریکا، ثبات جهانی و اقتصاد ما را از درون به خطر می‌اندازد.»

واکنش جمهوری خواهان از اظهارات ترامپ درباره ناتو

نیکی هیلی تنها رقیب دونالد ترامپ در رقابت های انتخاباتی گفت: آخرین چیزی که ما می خواستیم انجام دهیم، طرفداری از روسیه است. طرف کسی را نگیرید که به کشور دیگری حمله کرده و باعث کشته و زخمی شدن نیم میلیون نفر شده زیرا رئیس جمهور پوتین در جنگ با اوکراین است.

سناتور لیندسی گراهام یکی از دوستان نزدیک ترامپ نیز در این باره اظهار کرد زمانی که ترامپ رئیس جمهور بود، روسیه به هیچ کشوری حمله نکرد و اگر بار دیگر رئیس جمهور شود، این اتفاق نخواهد افتاد.

همچنین سناتور تام تیلیس مشاوران ترامپ را مورد انتقاد قرار داد که در روشن کردن این موضوع برای رئیس جمهور سابق که آمریکا نیز یکی از اعضای ناتو است، شکست خورده اند. آنها باید به ترامپ بگویند که آمریکا متعهد به دفاع از هر یک از کشورهای عضو ناتو است که مورد حمله قرار بگیرند.

علاوه بر این، سناتور راند پال، اظهارات ترامپ را احمقانه ترین صحبت های ممکن خواند.

سخنگوی کاخ سفید با یادآوری این که رئیس جمهوری، جو بایدن از زمان روی کار آمدن در سال 2021 پیوندهای اتحاد آمریکا با هم‌پیمانانش را احیا کرده، تأکید کرد که ناتو امروز در «بالاترین و حیاتی‌ترین» وضعیت خود قرار دارد.

او در سخنانی که اواخر روز شنبه منتشر شد، گفت: «رئیس جمهور بایدن به جای دعوت به جنگ و ترویج هرج و مرج، به تقویت رهبری آمریکا و دفاع از منافع امنیت ملی ما، نه علیه آن، ادامه خواهد داد.»

ترامپ در زمان ریاست جمهوری‌اش از منتقدان سرسخت ناتو بود و بارها تهدید به خروج از این ائتلاف کرد. او کمک مالی دفاعی به ناتو را قطع کرد و بارها از این که ایالات متحده به شکلی غیرمنصفانه، بیشتر از سهم خود پرداخت می‌کند، شکایت کرده بود.