احتمال اعلام سومین قحطی قرن در غزه

 «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به طرف‌های اسرائیلی هشدار داده که سازمان «طبقه بندی یک‌پارچه امنیت غذایی» (IPC) ممکن است به زودی در غزه وضعیت قحطی اعلام کند.

اظهارات این مقام کاخ سفید در جریان دیداری مجازی بین مقام‌های ارشد آمریکایی و اسرائیلی برای گفت‌وگو بر سر عملیات احتمالی ارتش اسرائیل در رفح مطرح شده که پایگاه آکسیوس به نقل از سه منبع، امروز چهارشنبه به جزئیاتی از آن اشاره کرده است. 

دو منبع مورد استناد آکسیوس می‌گویند جیک سالیوان به طرف‌های اسرائیلی هشدار داده چنانچه سازمان IPC در غزه وضعیت قحطی اعلام کند این سومین قطحی اعلام‌شده در قرن بیست و یکم خواهد بود. یکی از این دو منبع گفت: «سالیوان هشدار داد این وضعیت هم برای آمریکا و هم برای اسرائیل بد خواهد بود.»

«طبقه بندی یک‌پارچه امنیت غذایی» پیش از این از سال 2011 تا 2012 در بخش‌هایی از سومالی و در سال 2017 در جنوب سودان وضعیت قحطی اعلام کرده بود.

طبق گفته دو منبع، اسرائیلی‌ها با اظهارات سالیوان مخالفت کرده و گفتند که با اینکه غزه در آستانه قطحی است موافق نیستند. آنها ادعا کرده‌اند که ارتش اسرائیل بهترین اطلاعات را درباره اوضاع غزه در اختیار دارد و برآوردهای دیگر مبتنی بر اطلاعات نادرست است.

احتمال اعلام سومین قحطی قرن در غزه

طبق گزارش پایگاه آکسیوس طرف آمریکایی به اسرائیلی‌ها گفت که آنها تنها طرفی در دنیا هستند که ادعا می‌کنند غزه در آستانه قحطی نیست.

پایگاه آکسیوس در این گزارش مدعی اختلاف‌های عمیق میان طرف‌های آمریکایی و اسرائیلی بر سر برنامه‌ریزی تل‌آویو جهت انجام عملیات در رفح شده است.  شهر رفح در حال حاضر به پناهگاهی برای بیش از 1 میلیون نفر از ساکنان نوار غزه تبدیل شده است.

این دیدار دو ساعت و نیم به طول انجامید و بعد از آن برگزار شد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل آن را بر سر تصمیم آمریکا برای عدم وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص آتش‌بس در غزه وتو کرده بود.

جیک سالیوان و «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا رهبری هیئت آمریکایی در این گفت‌وگوها را به عهده داشتند. از طرف اسرائیل، «ران درمر»، وزیر امور راهبردی و «زاچی هانگبی»، مشاور امنیت ملی اسرائیل در این نشست حضور داشتند.

بخش زیادی از گفت‌وگوهای میان دو طرف بر نحوه تخلیه بیش از 1 میلیون فلسطینی که در این شهر در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه پناه گرفته‌‌اند تمرکز داشت.