حماس توافقی را که شامل آتش‌بس دائمی نباشد، نمی‌پذیرد

 در سایه حواشی متعددی که درباره مذاکرات آتش‌بس غزه در قاهره وجود دارد و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است منابع برجسته وابسته به مقاومت فلسطین شب گذشته، شنبه‌شب، اعلام کردند که به‌دلیل امتناع رژیم صهیونیستی از پایبندی به آتش‌بس دائمی، مذاکرات با یک مانع بزرگ مواجه است.

حماس هیچ توافقی را بدون متن صریح درباره آتش‌بس دائمی نمی‌پذیرد

این منابع در گفتگو با المیادین گزارش دادند: حماس همچنان تأکید دارد که هیچ توافقی را بدون متن صریح در مورد آتش‌بس دائمی نمی‌پذیرد.

از طرف دیگر یک منبع برجسته دیگر در گروه‌های فلسطینی اعلام کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و سایر مقامات این رژیم همواره همه مذاکرات را به شکست کشانده‌اند و نتانیاهو به مانع‌تراشی ادامه می‌دهد و تمایلی به بازگشت اسرای صهیونیستی از غزه و انجام خواسته‌های خانواده‌های این اسرا ندارد و به‌دنبال ادامه جنگ نسل‌کشی علیه نوار غزه است.

این منبع تأکید کرد: رهبری مقاومت در چارچوب دستیابی به توافقی که خواسته‌های مردم فلسطین را در توقف همه‌جانبه تجاوزات رژیم صهیونیستی و خروج کامل نیروهای اشغالگر از نوار غزه برآورده می‌کند نرمش زیادی از خود در مذاکرات نشان داد، اما از اصول اساسی که در راستای منافع و خواسته‌های ملت فلسطین است عقب‌نشینی نخواهد کرد.

منبع مذکور تأکید کرد: ارتباطات میان رهبران گروه‌های مقاومت فلسطین ثابت است و رایزنی‌ها و مذاکرات با میانجی‌ها نیز برای رسیدن به توافق جدی و واقعی ادامه دارد.

حماس توافقی را که شامل آتش‌بس دائمی نباشد، نمی‌پذیرد

تهدید برای حمله به رفح تأثیری بر موضع مقاومت در مذاکرات ندارد

وی درباره تهدیدات مقامات صهیونیست برای حمله به رفح گفت: این تهدیدات هرگز اراده ملت و مقاومت فلسطین را نمی‌شکند و همچنین هرگز موجب تسلیم رهبری مقاومت در مذاکرات نمی‌شود و موضع مقاومت کاملاً قاطع است. مقاومت برای حفاظت از مردم فلسطین و مقابله با تجاوزات دشمن صهیونیستی آمادگی کامل دارد و جهان باید در برابر اشغالگران فاشیست بایستد و نسل‌کشی علیه مردم فلسطین را متوقف کند.

از سوی دیگر احمد عبدالهادی، نماینده جنبش حماس در لبنان اعلام کرد: نرمش حماس در مذاکرات غیرمستقیم درباره آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا هرگز به‌معنای عقب‌نشینی این جنبش از چهار شرط اصلی خود که قبلاً اعلام کرده بود نیست؛ یعنی توقف کامل جنگ، خروج کامل نیروهای اشغالگر از نوار غزه، بازگشت آوارگان غزه به مناطق خود و بازسازی این منطقه و ارسال کمک‌های مستمر و کافی به آن.

وی تأکید کرد: از زمان آغاز مذاکرات، نتانیاهو به کارشکنی ادامه داده و هنوز هم این کار را انجام می‌دهد و بنابراین ما خواستار ضمانت‌های بین‌المللی جهت آتش‌بس دائمی هستیم.

این مسئول حماس تصریح کرد: مقامات سیاسی و نظامی رژیم اشغالگر می‌دانند که نتانیاهو به‌دنبال طولانی‌تر کردن جنگ و تلاش برای جبران شکست خود است اما آنچه اتفاق خواهد افتاد شکست بیشتر نتانیاهو و رژیم صهیونیستی است و اشغالگران در صورت هرگونه تلاش برای حمله به رفح غافلگیر خواهند شد.

شب گذشته همچنین حسام بدران، یکی از رهبران حماس در گفتگو با «الجزیره مباشر» تأکید کرد: ما با قضیه مذاکرات آتش‌بس با جدیت تعامل می‎کنیم و مصمم به دست‌یابی به توافقی هستیم که به پایان رنج و دردهای ملت فلسطین منجر شود، اما نتانیاهو و کابینه تندروی او به‌عمد مانع رسیدن به توافق آتش‌بس می‌شوند و محاسبات نتانیاهو مرتبط با شخص او و آینده سیاسی‌اش است و او قصد دست‌یابی به توافق را ندارد.

این درحالی است که روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت شب گذشته متن توافق پیشنهادی به حماس را منتشر و اعلام کرد که بر اساس این پیشنهاد، اسرائیل متعهد شده است که در مقابل هر زن نظامی اسیر موجود در اختیار حماس که همچنان در قید حیات باشد، 20 اسیر فلسطینی دارای حکم ابد را آزاد کند. با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود حماس بین 3 تا 5 اسیر نظامی زن در اختیار داشته باشد، در مرحله اول بین 60 تا 100 اسیر فلسطینی دارای حکم ابد از زندان آزاد می‌شوند.

به‌نوشته این رسانه عبری‌زبان، تل‌آویو تا لحظه تهیه این گزارش حاضر به تعهد به پایان جنگ نشده است.