گروه سیاسی -

یک کارشناس مسائل منطقه ای می گوید: خطر نیروهای سلفی در سوریه که به جنگ با حکومت این کشور برخواسته اند آمریکا را از سرنگونی حکومت اسد منصرف کرده است.

به گزارشافکارنیوز،امیراحمدیان کارشناس مسائل منطقه در گفت وگو با افکارنیوز با بیان اینکه دیدگاه عربستان به موضوع سوریه نگاهی سنتی عربی است و می‌خواهد سایر کشورهای جهان عرب به سمت حکومت پادشاهی نوع عربی گرایش پیدا کنند تصریح کرد: برخلاف عربستان نگاه ترکیه نگاهی سکولار است که میخواهد در سوریه حکومتی بر روی کار بیاید که برپایه دموکراسی غربی شکل بگیرد و اقتصاد آزاد با کمترین نظارت دولتی و جامعه مدنی با انجام تشکل و نهادهای مردمی ایفای نقش کند.

امیراحمدیان در ادامه تصریح کرد، ترکیه با این مقاصد می خواهد در عین پایبندی به شعارهای دینی جدا شدن دین از سیاست را مطرح کند در حالی که عربستان از این دیدگاه حمایت نمیکند و خواستار یک حکومت دینی مبتنی بر نوعی خلافت در سوریه است.

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه قطر یک کشور کوچک اما موثر در جریانات سیاسی منطقه است افزود: قطر بینابین ترکیه و عربستان قرارگرفته و می‌خواهد به سبب امیر نشین بودن هم دارای حکومت عربی باشد و هم پارلمان داشته باشد، همچنین از آنجا که جمعیت کمی دارد و نیازی به سرمایه گذاری نمی‌بیند پول خود را صرف تأثیر گذاری در منطقه می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به تمایل قطر برای نزدیک شدن به قدرت های منطقه ای گفت: قطر نشان داده است بسیار علاقه دارد در مسائل منطقه ای ورود کند و ثروت هنگفت این کشور نیز ابتکار عمل مناسبی به این امیر نشین داده ضمن اینکه حاکم قطر همواره تلاش کرده روابط خود را با آمریکا حفظ کند.
امیراحمدیان در ادامه گفت: با توجه به تعداد کشته شدگان و ویرانی های ناشی از جنگ داخلی و از بین رفتن ساختارهای داخلی سوریه، عربستان و ترکیه به این نتیجه رسیده اند که بهتر است سوریه هر چه سریعتر به ثبات برسد.

این کارشناس با اشاره به موضع ایران مبنی بر گفت‌وگو در سوریه افزود: ایران می‌خواهد در فضایی به دور از مداخلات خارجی در آنجا خود مردم و شورشیان با هم گفت وگو کنند و به دنبال راهکارهای مناسب باشند. بنابراین می توان گفت، موضع رسمی ایران انتخابات آزاد است.
امیراحمدیان خاطرنشان کرد: دو مانع اساسی در برگزاری چنین انتخاباتی وجود دارد
اول اینکه حضور بشار اسد در انتخابات از نظر آمریکا مشروعیت ندارد بنابراین آمریکا در راه انجام همه پرسی با حضور اسد مانع تراشی می کند.

دومین مسئله این است که ایران و روسیه موافق حضور نماینده ای از حکومت بعثسوریه هستند که می تواند یک نماینده از این حزب و یا خود بشار اسد باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: اینکه آمریکا به طور جدی و عملی برای سقوط اسد اقدام نکرده است می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما مهمترین آن ها عبارت از این است که آمریکا در چهارچوب منافع خود گام برمی‌دارد و به این باور رسیده است که اگر حکومت اسد سقوط کند سلفی ها به روی کار می آیند و این اتفاق برای آنها مشکلات زیادی به همراه دارد موضوعی که آمریکا را از تلاش برای سقوط اسد منصرف کرده است.

امیر احمدیان تجزیه سوریه را به جهت حضور کردهای این کشور و همکاری آنها با کردهای عراق و ترکیه خطر آفرین دانست و ادامه داد: این تجزیه به جهت حضور سلفی ها در بخشی از سوریه به نفع هیچیک از کشورهای منطقه حتی آمریکا نیست. آنها نیروهایی واپسگرا هستند که موجب بدنامی اندیشه های ناب اسلام می‌شوند و در کشورهای مسلمان دیگر ایجاد ناامنی می‌کنند. از این منظر می توان بهترین راه حل بحران سوریه را تن دادن به گفت وگو و صلح دانست که باید هر چه سریعتر عملی شود.

وی افزود: در نهایت باید منتظر ماند و دید که بشار اسد چه تصمیمی می گیرد زیرا ارتش این کشور هنوز قدرتمند است و وفاداری خود را به حکومت اسد حفظ کرده است.