به گزارشافکارنیوز، این تظاهرات اعتراضی که از سوی شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده بود در شهرهای ریودوژانیرو، سائوپائولو، بلو هوریزونته و پایتخت برزیل برگزار شد و طی آن معترضان از ساختمان کنگره بالا رفته و به آن حمله کردند.

در ریودوژانیرو نیز معترضان به سمت نیروهای پلیس که برای متفرق کردن آنها اعزام شده بودند سنگ پرتاب کرده و یک خودروی پارک شده را به آتش کشیدند و یک ساختمان دولتی را تخریب کردند. علاوه بر این معترضان اقدام به انهدام اموال عمومی در شهری واقع در جنوب برزیل کردند.

معترضان در حالی که پرچم‌ برزیل را در دست داشتند شعارهایی چون " مردم بیدار شده‌اند " سردادند.

مرکز اصلی تظاهرات روز دوشنبه در برزیل از سائوپائولو و با حضور ۶۵ هزار تن آغاز شده و به ریودوژانیرو کشیده شد.

پلیس محلی اعلام کرد که تعداد معترضان ۱۰۰ هزار نفر است و دست کم ۲۰ هزار تن در بلوهوریزونته دست به تجمع اعتراضی زدند.

این تظاهرات اولین در تاریخ برزیل از یک دهه رشد اقتصادی مناسب در این کشور محسوب می‌شود و بنابراین وضع موجود در این کشور آمریکای جنوبی را زیر سوال می‌برد.

تظاهرکنندگان در حالی دست به این راهپیمایی اعتراضی زدند که برزیل میزبان جام جهانی کنفدراسیون محسوب می‌شود و قرار است سال آتی میلادی جام جهانی فوتبال در این کشور برگزار شود.

علاوه بر این برزیل خود را برای ورود پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان که قرار است ماه ژوئیه سال جاری میلادی به این کشور سفر کند، آماده می‌کند.

برای دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل این تظاهرات درست زمانی اتفاق افتاده که این کشور با افزایش قیمت‌ها و بحران اقتصادی مواجه شده است و انتظار می‌رود که وی سال آتی میلادی نیز بار دیگر برای انتخابات نامزد شود.

این در حالی است که یکی از سخنگویان رئیس جمهوری برزیل اعلام کرد: وی این تظاهرات را قانونی خوانده و اعلام کرد که تظاهرات صلح آمیز بخشی از دموکراسی است.

واکنش خصمانه پلیس برزیل نسبت به تظاهرکنندگان باعثافزایش نگرانی‌ها در این کشور شده است. برزیل پس از دو دهه سرکوب سیاسی تحت حکومت دیکتاتوری نظامی که در سال ۱۹۸۵ میلادی به پایان رسید به تازگی با دولت دموکراتیک رو به رو شده است.

علاوه بر این تردیدهایی در این مورد به وجود آمده که آیا نیروی پلیس این کشور آمده است تا به برقراری امنیت و نظم در جریان جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴ بپردازد یا خیر.

یکی از تحلیلگران سیاسی در گروه اوراسیا در گزارشی مینویسد: رأی دهندگان احتمالا به دلیل مشکلات در زمینه اقتصادی و عملکرد ضعیف سرویسهای خدمات عمومی به شدت خشمگین هستند.