به گزارش افکارنیوز، صندوق بین المللی پول(IMF) با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۳ میلادی، با بررسی میزان بدهی درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان، ۵ اقتصاد برتر سال ۲۰۱۳ را معرفی کرد.

«برونئی»

کشور مسلمان برونئی درآمد هنگفتی از ذخایر نفت و گاز دارد. سطح زندگی در این کشور بالا بوده و مالیاتی بر درآمد وجود ندارد. میزان بدهی این کشور به صندوق بین المللی پول تنها ۴.۲ درصد عنوان شده است. گفته می شود این کشور کوچک آسیای جنوب شرقی بدهی های خود را با درآمدی که از گردشگری و سرمایه گذاری بدست می آورد پرداخت می کند.

«گینه استوایی»

کشف دخایر نفتی در دهه ۱۹۹۰ اقتصادکشاورزی سابق این کشور را تغییر داد و علاوه بر سرمایه گذاری های مطمئن، این کشور کوچک در غرب آفریقا به بالاترین سرانه در میان کشورهای آفریقایی دست یافت. گینه استوایی نفت و گاز خود را به آمریکای شمالی، ‌اروپا، آسیا و ژاپن صادر می کند. «گینه استوایی» ‌ از این طریق بالاترین تولید ناخالص داخلی را با ۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۳ داشته است.

«سودان جنوبی»

«سودان جنوبی» علی رغم جنگهای داخلی با رشد تولید ناخالص داخلی آن از سال ۲۰۱۱ رشد صعودی داشته و درآمد ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳،۷. ۲۴ درصد افزایش یافته است. درصد بالایی از این رشد از طریق درآمدهای نفتی و سرمایه گذاری در بخش معدن تأمین شده است.

«ایالات متحده»

حجم سرمایه گذاریهای ایالات متحده در سال ۲۰۱۳، ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور را به ۱۶ هزار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسانده است. که تقریبا دو برابر چین بوده است. این در حالی است که بسیاری از آمریکاییها از این مزیت بهره ای نبرده اند و نرخ بیکاری در رقم خود باقیست.

«لوکزامبورگ» ‌

کشور کوچک لوکزامبورگ برای دومین سال پیاپی بالاترین درآمد سرانه را با ۱۱۰ هزار و ۵۷۳ دلار به خود اختصاص داده است. این کشور اروپایی تنها از طریق سرمایه گذاری و سیاستهای صحیح بانکداری موفق به کنار زدن کشور قطر (با درآمد سرانه ۱۰۴ هزار و ۶۵۵ دلار) شده است. لوکزامبورگ همچنین بهترین خدمات مالی را در سال گذشته ارائه کرده است.