به گزارش افکارنیوز،

یک روز پس از آن که جامعه جهانی، کره شمالی را به دلیل پرتاب موشک و ماهواره محکوم کرد، «کوین راد،» رئیس مؤسسه سیاست جامعه آسیا و نخست‌وزیر اسبق استرالیا، در گفتگو با شبکه بی‌بی‌سی ادعا کرد: مشکلی که پیونگ‌یانگ ایجاد کرده، به مراتب بزرگتر از مسئله تهران است که در ماه‌های اخیر با آن درگیر بوده‌ایم.

 

راد معتقد است انجام چنین تحرکاتی از سوی پیونگ‌یانگ، نشان دهنده ناکارآمدی تلاش‌های دیپلماتیک برای کنترل رفتار کره شمالی است. جامعه جهانی معتقد است اقدامات کره شمالی در آزمایش بمب هیدروژنی و پرتاب ماهواره، تخطی از تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است.

 

راد در ادامه افزود: قدرت‌های جهانی باید فشار بر کره شمالی را افزایش دهند و شورای امنیت سازمان ملل نیز باید در این ارتباط یک‌پارچه عمل کند. دست‌یابی به موفقیت درباره پرونده کره شمالی، مستلزم کنار آمدن با «کیم جونگ اون،» رهبر این کشور، است.

 

وی در ادامه افزود: هسته اصلی سیاستی که باید در قبال کره شمالی به کار گرفته شود، دادن یک تضمین به حکومت این کشور درباره ادامه حیات آن است. هر چند این مسئله بسیار دشوار است و حتی شاید عده‌ای آن را غیرممکن بخوانند.

 

اقدامات اخیر کره شمالی در آزمایش بمب هیدروژنی و درست یک ماه پس از آن پرتاب ماهواره، نگرانی‌ها درباره افزایش توانایی این کشور برای ساخت موشک بالستیک فراقاره‌ای که توانایی هدف قرار دادن آمریکا را دارد، افزایش داده است.