به گزارش افکارنیوز،

همزمان با پیشروی‌های گسترده نیروهای ارتش و بسیج مردمی سوریه در محورهای حاشیه ای شهر قریتین واقع در حاشیه جنوب شرقی استان حمص این کشور، منابع میدانی با انتشار تصاویری از حضور فعال بالگردهای مدرن کاموف 52 روسی در عملیات پشتیبانی از نیروهای زمینی خبر داده اند.

 

 
 
 

بنابراین گزارش، بالگردهای مدرن کاموف 52 از روز گذشته وظیفه حمایت و پشتیبانی هوایی از نیروهای زمینی ارتش سوریه و گروه‌های هم‌پیمان آن را در عملیات بازپس گیری شهر قریتین بر عهده داشته و به گفته منابع میدانی از عملکرد بسیار خوبی برخوردار بوده است. لازم به ذکر است که این نخستین عملیات رسمی و جنگی بالگرد کاموف 52 در میادین نبرد سوریه به شمار می رود.

Ka-52 بالگردی تهاجمی و چند منظوره است که قادر به پرواز در همه شرایط آب و هوای جوی روز و شب است این بالگرد توانائی مانور و قدرت زیادی را در میادین جنگ و نبرد در اختیار خلبان قرار می دهد و در کابین بالگرد  Ka-52 بر خلاف مدل Ka-50 که جا برای یک خلبان وجود داشت دو محل در نظر گرفته شده است یک جا برای خلبان و یک جا هم برای اپراتور می باشد. صنایع نظامی کشور روسیه در سال 1997 میلادی کارخانه کاموف این بالگرد را با همکاری شرکت اسرائیلیIAI – Israel  Aircraft Industries Ltd  به خط تولید رسانده است.

بالگرد Ka-52 در میادین جنگ برای فرماندهی نیروهای درگیر در جنگ بسیار موثر و کارآمد است از این بالگرد برای مبارزه و از بین بردن اهداف مختلفی در میادین نبرد و جنگ طراحی و در نظر گرفته شده است  که مهمترین این اهداف از بین بردن تانکها و وسایل زرهی سبک دشمن است که برای این منظور بالگرد را مسلح به راکتهای ضد تانک "ویخر" با برد 10 کیلومتر گردیده است.

سیستم اویونیک پروازی بالگرد Ka-52 مجهز به انواع سیستمهای ناوبری اینرسیالی و خلبان خودکار و سیستم هد آپ دیسپلی یا (اچ یو دی) و نمایشگرهای جهت هدفگیری است که همگی به نحو مناسبی در کابین بالگرد و در دسترس خلبان و اپراتور  نصب  قرار گرفته اند برای تعیین هدفهای زمینی کارشناسان کارخانه کاموف بالگرد Ka-52 را مجهز به یک تثبیت کننده تلویزیونی فرو سرخ کرده اند که به راحتی می‌تواند هدف‌ها را در میادین جنگ تا فاصله 20 کیلومتری در روز و 13 کیلومتر در شب تعیین کند.

و از توانائی ها دیگر این بالگرد این است که  قادر به انجام کمک و تعیین آتش دقیق برای نیروهای زمینی خودی در جنگ است و همچنین توانائی از بین بردن هدفهای پرنده مانند بالگردها، هواپیماهای جنگی که در ارتفاع کم و با سرعت زیر صوت پرواز می کنند و یا هواپیمایهای بی سرنشین دشمن که در در میدان جنگ در حال عملیات و پرواز و شناسائی هستند را داراست که برای این منظور بالگرد مجهز به راکتهای  هوا به هوا "ایگلا" گردیده است. کابین بالگرد Ka-52 هم ضد گلوله است و در قبال گلوله های تا کالیبر12.7 میلی متری و ترکشهای توپهای 23 میلی متری مقاوم است.

ویژگیهای بالگرد Ka-52:

- خدمه پرواز دو نفر (یک نفر خلبان ویک نفر اپراتور)

- قطر چرخانه اصلی (متر) 14,5

- طول بدنه با ملخ چرخان (متر) 16

- طول بدنه (متر) 14.2

- ارتفاع (متر) 4.9

- عرض با طول بالها 7.3

- وزن خالی (کیلوگرم) 7800

- ماکزیمم بیشینه وزن برخاست (کیلوگرم) 11300

- سقف پرواز خدماتی (متر) 3900

- ماکزیمم سقف پرواز (متر) 5500

- شعاع عملیاتی (با مهمات کامل) 1100 کیلومتر

- حداکثر بار مفید (کیلوگرم) 2800

- پیشرانه دو دستگاه موتور توربو شفت  مدل ТВk-2500 ساخت کارخانه موتورسازی کلیموف هر یک به قدرت ماکزیمم 2700 اسب بخار

- حداکثر سرعت اوج گیری 2700  متر بر ثانیه

- ماکزیمم بیشینه سرعت پرواز بصورت شیرجه 350 کیلومتر بر ساعت

- بیشینه سرعت پرواز در سطح افق 260 کیلومتر بر ساعت

- سرعت پرواز به بغل (چپ و راست) 80 کیلومتر بر ساعت

- سرعت پرواز به عقب 90 کیلومتر بر ساعت

مهمات قابل حمل توسط بالگرد روسی Ka-52 به شرح زیر است:

- توپ 30 میلی متری مدل 2А42 با 500 گلوله

- 12 قبضه راکت ضد تانک "ویخر" با برد 10 کیلومتر

- 4 قبضه (دو قبضه در هر طرف) راکت هوا به هوای "ایگلا"  

- دو بلوک راکت غیر هدایت شوند NAPA-134 و یا چهار بلوک راکت غیر هدایت شوند NAPA-8 و یا چهار قبضه راکت غیر هدایت شونده NUR مدل С-24 و یا دو عدد بمب500 کیلوی FAB-500 و یا سه عدد بمب ناپالم 3B-500