به گزارش افکارنیوز،

 یکی از نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا که عضو گروه دوستی این نهاد با ایران نیز هست، گفته که خروج انگلیس از اتحادیه به نفع تهران نخواهد بود.

بر اساس گزارش یورونیوز، «فیلیپ ژووَن» گفته که خروج انگلیس از اتحادیه، موجبات ناپایداری درون این بلوک را فراهم می‌آورد و این در حالی است که ایران برای اجرایی شدن توافقات اخیر با اتحادیه اروپا، به شرایط پایداری درون‌گروهی بین کشورهای اتحادیه نیاز دارد.

ژووَن دقیقاً گفته: «ایران، با توجه به توافق‌ها و مذاکرات اخیر با اروپا، احتیاج به طرف‌هایی در مذاکره دارد که شرایط پایداری داشته باشند. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وضعیت را ناپایدار می‌کند؛ امری که برای ادامه مذاکرات میان ایران و کشورهای اروپایی به هیچ وجه مناسب نیست.»

یورونیوز گفته که این سخنان فیلیپ ژووَن، واکنشی به توئیت امروز «حمید ابوطالبی»، نماینده سابق ایران در اتحادیه اروپا و گزینه «حسن روحانی» برای نشستن بر کرسی نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل بوده است؛ ابوطالبی امروز گفته بود «خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی یک "فرصت تاریخی" برای #ایران است؛باید از این فرصت تازه، نهایت بهره را برد.»

این نماینده پارلمان اتحادیه اروپا به ناخرسندی مسکو از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هم اشاره کرد و گفت: «حاکمان خردمند می‌دانند که در جهان امروز به شرکا و طرف‌های با ثبات نیاز دارند.»

دولت آمریکا حمید ابوطالبی را به همکاری با دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر لانه جاسوسی متهم کرد و هیچگاه به وی برای ورود به نیویورک ویزا نداد؛ ابوطالبی البته گفت که این اتهامی بی‌اساس است و وی چند روز پس از یوروش دانشجویان به سفارت آمریکا، به عنوان مترجم وارد این مجموعه شده است.

آمریکا اما هیچ‌گاه توجیهات وی را قبول نکرد و خبری از ویزا نشد. حمید ابوطالبی در حال حاضر معاون سیاسی دفتر رییس جمهور اسلامی ایران است.