به گزارش افکارنیوز،

 حریت با اشاره به آموزش نیروهای عراقی از سوی نیروهای ناتو در مرکز آموزشی «ملک عبدالله» در اردن اعلام کرد که سازمان آتلانتیک شمالی در اندیشه افزایش همکاری های خود با بغداد است.

برنامه آموزش نظامیان عراقی در اردن بخشی از طرح «برنامه ایجاد ظرفیت دفاعی ناتو» برای عراق است که در پاسخ به درخواست دولت عراق صورت گرفت. این برنامه مناسب با نیازهای ارتش عراق تدوین شده و طی آن قرار است ناتو در فعالیت‌هایی که می‌تواند بیشترین همکاری و آموزش تخصصی را داشته باشد، شرکت کند. این برنامه شامل مشاوره در بخش اصلاحات امنیتی، آموزش نظامی، خنثی سازی تجهیزات انفجاری، دفاع سایبری، برنامه ریزی شهری فوری، برنامه ریزی شهری نظامی، پزشکی نظامی و همکاری پزشکی می‌شود.

این برنامه آموزشی بخشی از کمک‌های ناتو به عراق برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی، اصلاحات امنیتی و افزایش توانایی در ایجاد ثبات منطقه‌ای است.

در فروردین ماه امسال اعلام شده بود که طی شش ماه آینده، ۳۵۰ نیروی عراقی در این برنامه ناتو آموزش می‌بینند. آموزش این نیروها با تمرکز بر طب نظامی، برنامه ریزی شهری نظامی و مقابله با تجهیزات انفجاری دست ساز آغاز می‌شود.

این برنامه قرار است از سوی هر یک از متحدان ائتلاف ناتو، ائتلاف ضد داعش، اتحادیه اروپا و سازمان ملل تکمیل شود. برنامه همکاری ایجاد ظرفیت دفاعی ناتو همچنین در اردن و تونس در حال اجرا است.