به گزارش افکارنیوز،

به نقل از وب‌سایت پولیتیکو، نتایج نظرسنجی جدید پولیتیکو و "مورنینگ کانسالت" نشان می‌دهد هیلاری کلینتون – نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -- با 3 درصد اختلاف نسبت به دونالد ترامپ – نامزد جمهوری خواه --، در رقابت‌های انتخاباتی پیشتاز است.

 

نتایج این نظرسنجی که در روزهای جمعه و شنبه انجام شد، نشان می‌دهد 45 درصد از رای دهندگان احتمالی اعلام کرده اند از کلینتون حمایت خواهند کرد. این در حالی است که 42 درصد از رای دهندگان آمریکایی اظهار کرده اند به نفع نامزد جمهوری خواه رای خواهند داد.

 

پس از یک دوره رقابت‌های طولانی و نفس‌گیر، نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد در آمار رای‌ها ثبات پدیدار شده است. اختلاف 3 درصدی سطح حمایت از کلینتون نسبت به ترامپ در نظرسنجی هفته گذشته پولیتیکو و مورنینگ کانسالت نیز مشاهده شده است. همچنین این نظرسنجی نشان می‌دهد رای دهندگان مردد، تصمیم خود را گرفته اند.

 

حال، همچنان فضای تردید در انتخابات آمریکا پابرجا باقی مانده است. حدود 12 درصد از رای دهندگان اعلام کرده اند به "گری جانسون" – نامزد حزب لیبرترین – و "جیل استاین" – کاندیدای حزب سبز آمریکا – رای خواهند داد. اما به نظر می‌رسد هیچکدام از این دو نامزد انتخاباتی موفق به پیروزی در حتی یک ایالت نیز نشوند.

 

بر اساس نتایج این نظرسنجی، هیلاری کلینتون نسبت به رقیب جمهوری‌خواهش از محبوبیت بیشتری برخوردار است. با این‌حال، نظرات منفی درباره این دو نامزد در تاریخ انتخابات آمریکا بی‌سابقه بوده است. 42 درصد از رای دهندگان احتمالی اعلام کرده اند نظر مثبتی نسبت به هیلاری کلینتون دارند. با این‌حال، 56 درصد نظر منفی نسبت به وی دارند.

 

این در حالی است که تنها 37 درصد از رای دهندگان اعلام کرده اند نسبت به ترامپ نظرات بسیار مثبتی دارند. 61 درصد رای دهندگان مخالف ترامپ هستند. همچنین 51 درصد آن‌ها مخالفت شدید خود با ترامپ را اعلام کرده اند.

 

همچنین، نیمی از رای دهندگان بر اهمیت کنترل شدن مجلس نمایندگان و سنا به دست جمهوری‌خواهان در صورت پیروزی کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید کرده اند. رای دهندگان جمهوری خواه نیز معتقدند "پال رایان" – رئیس مجلس نمایندگان آمریکا – باید در صورت پیروزی هرکدام از نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری، در سمت خود باقی بماند.

 

1482 نفر در نظرسنجی پولیتیکو و مورنینگ کانسالت شرکت کردند. 39 درصد از رای دهندگان احتمالی خود را دموکرات، 33 درصد جمهوری‌خواه و 28 درصد مستقل معرفی کردند.