به گزارش افکارنیوز،
پایگاه اینترنتی روزنامه الریاض چاپ عربستان در یادداشتی به قلم فایز بن عبدالله الشهری نوشت: سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان از آن جهت اهمیت دارد که انتخاب ریاض به عنوان نخستین پایتختی که رئیس جمهور آمریکا بعد از رسیدن به قدرت برای سفر انتخاب کرده نمادین است و از سوی دیگر، تراکم چندین سال هرج و مرج غیرخلاق در منطقه خاورمیانه نشانگر اهمیت این سفر است. این هرج و مرج نتیجه سیاست های ویرانگری است که توازن قوا در منطقه را به هم زده اند تا منطقه به عرصه ای برای درگیری ها میان نیروهای منطقه ای و تروریست‌ها در بیشتر شهرهای عربی تبدیل شود.
 
شاید ترامپ با کابینه جدیدش بتواند با عمل به وعده خود، ترتیب پرونده قضایای منطقه را به سود متحدانش و نیز به نفع امنیت ملی آمریکا تغییر دهد. 
 
پرونده پنج قضیه مهم منطقه از این قرار است:
نخست: پرونده امنیت و صلح که راس مشکلات منطقه خاورمیانه به شمار می آید. از این رو هر راه حلی که به حداقل های حقوق و آرمان های ملت ها احترام نگذارد باقی ماندنی نخواهد بود. گروه های خشونت طلب مدعی اسلام نیز اگر محاسبات اشتباه غرب که دیروز باعث پیدایش القاعده و امروز باعث ظهور داعش شده است نبود اغلب به وجود نمی آمدند.
 
دوم: پرونده انرژی و همکاری اقتصادی با توجه به این حقیقت که سعودی ها همواره در ایجاد توازن در بازار جهانی، نقش مثبتی ایفا کرده اند و  کسری بودجه در زمان نیاز را جبران کرده و مازاد آن را در جاهایی که نفعش به همه می رسد سرمایه گذاری کرده اند.
 
سوم: احترام به فرهنگ ها و ویژگی های دینی و قرار دادن جوامع منطقه در مسیر تحول طبیعی بر اساس شرایط و نیازهایش و اقدام برای تحکیم  نقاط مشترک فرهنگی و تقویت ارزش های مشترک میان ملت ها که باعث تحقق تسامح و تفاهم می شود.
 
چهارم: درک و پذیرش مسئولیت های سیاسی ناشی از تقسیم نقشه خاورمیانه به دست غربی ها به این شکل عجیب و درک این موضوع که هر  کس آتشی هر چند در نقطه ای دور به پا کند از گزند زبانه های آن در امان نخواهد بود.
 
پنجم: ایجاد اعتماد و مهار کردن رقابت هسته ای و گسترش سلاح های کشتار جمعی در منطقه و جهان.