به گزارش افکارنیوز،

 به نقل از اسپوتنیک، «استورات جونز» (Stuart Jones) معاون خاورنزدیک وزارت خارجه آمریکا که  نمایندگی این کشور در دور چهارم مذاکرات آستانه درباره حل و فصل موضوع سوریه را بر عهده داشت، به همکاران خود اعلام کرده است که تصمیم به استعفا دارد.

اسپوتنیک این مطلب را به نقل از خبرگزاری رویترز با استناد به اعلام ۳ مقام آمریکایی گزارش کرده است.

این دیپلمات ۵۷ ساله آمریکائی به همکارانش گفته است که تصمیم استعفای را خودش بطور مستقل و بدون تأثیرگذاری دیگران اتخاذ کرده است.

رویترز اعلام کرد تا کنون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا موضع مشخصی درباره این خبر اتخاذ نکرده است.

لازم به ذکر است، «استورات جونز» روز گذشته در مصاحبه ای مطبوعاتی با اعلام رایزنی جدی و صریح «رکس تیلرسون»  وزیر خارجه آمریکا با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود تأکید کرده بود که در این گفتگوها از لاوروف خواسته شد تا از نفوذ خود بر بشار اسد رئیس جمهور سوریه استفاده کند و وی را برای قبول یک آتش‌ بس ماندگار تحت فشار بگذارد.

معاون خاورنزدیک وزارت خارجه آمریکا با ادعای واهی نقض گسترده حقوق بین الملل توسط رئیس جمهور سوریه به پشت گرمی تداوم حمایت های حامیانش یعنی ایران و روسیه مدعی شده بود: ادامه خشونت های اسد در به کارگیری تسلیحات شیمیائی امنیت ملی ما و متحدمان ما را به خاطر انداخته است!

این مقام دیپلماتیک آمریکا که بدون نمایش هرگونه سند و مدرکی چندین بار در طول این کنفرانس مطبوعاتی مدعیِ دراختیار داشتن اسناد ویژه ای در اثبات آنچه وی کشتار و سوزاندان اجساد و دفن آن ها در گورهای دسته جمعی توسط دولت دمشق نامید، در ادامه با تکرار ادعاهای همیشگی سایر مقامات این کشور گفته بود: عدد دقیقی از زندانیان کشته‌ شده نداریم؛ ولی می‌دانیم که در میانه سال‌ های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بین ۵ تا ۱۱ هزار نفر در زندان‌ های سوریه کشته شده‌ اند!

«استورات جونز» در ادامه در اشاره به دیدار لاوروف و تیلرسون گفته بود: وزیر خارجه روسیه به ما قول داد که برای خاتمه دادن به بحران سوریه اقدام می‌ کند و بر همین اساس امیدواریم که مسکو در مسیری سازنده، برای خاتمه دادن به سنگدلی های اسد، با ما همکاری کند.

وی بدون اشاره به تلفات بالای حملات ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در میان غیرنظامیان سوری افزود: دلایلی داریم که نشان از تردید ما در خصوص نتیجه نشست آستانه دارد؛ یعنی توافق ایجاد مناطق عاری از تنش؛ چرا که دولت سوریه مخالفان مسلح و نیز شهروندان این کشور را بمباران می کند!