به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت همزمان که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در حال ایجاد تنش و صدمه به اتحاد و روابط جهانی آمریکا است، برخی از دیپلمات های ارشد آمریکایی با سوابق کاری حرفه ای علنا در حال جدا شدن از ترامپ هستند و طغیان بی سر و صدایی را به راه انداخته اند.

روز دوشنبه بود که «دیوید رنک» سرپرست سفارت آمریکا در پکن استعفای خود را به دلیل تصمیم ترامپ برای خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس اعلام کرد.

یک روز قبل از آن نیز «لوئیس لوکنز» سرپرست سفارت آمریکا در انگلیس حمایت خود را از «صادق خان» شهردار لندن بعد از وقوع حملات تروریستی مرگبار در پایتخت انگلیس اعلام کرد و این درحالیست که ترامپ با توئیت های مکرر خود به انتقاد از عملکرد شهردار لندن در مدیریت حملات اخیر پرداخته است.

ماه گذشته بود که «دانا شل اسمیت» سفیر آمریکا در قطر نیز به تصمیم ترامپ در عزل «جیمز کومی» رئیس اف بی آی واکنش نشان داد و در توئیت خود نوشت که سخت است که در آن سوی آب ها از خواب بیدار شوی و اخباری از کشورت بشنوی و بدانی که آن روز را باید به توضیح دموکراسی کشورت بپردازی.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت که وزارت امور خارجه آمریکا  از همان ابتدا منبع مقاومت در برابر سیاست های دولت ترامپ بود به طوری که حدود هزار نفر از اعضای این وزارت خانه به اجرای منع موقت صدور ویزا برای بازدیدکنندگان آمریکا از کشورهای عمدتا مسلمان اعتراض کردند آن هم در شرایطی که دولت ترامپ از ژانویه درصدد بود ممنوعیت ورود این مسافران به آمریکا را اجرایی کند.

بر اساس نوشته این روزنامه، خروج دیپلمات های ارشد از دولت آمریکا و در کنار آن روند کند انتصاب ها مراکز اصلی وزارت امور خارجه آمریکا را به طور قابل توجهی تضعیف کرده است.

در حال حاضر تنش ها میان کاخ سفید و دیپلمات های آمریکایی علنی تر شده و به سطوح به مراتب بالاتر رسیده است. لوکنز، رنک و اسمیت همگی از دیپلمات های آمریکایی ای بودند که دهه ها مشغول خدمت در امور خارجی بودند.

بر اساس اعلام مقامات آگاه، به سرپرست آمریکا در پکن دستور داده شده بود تا منطق کاخ سفید برای خروج از توافق آب و هوایی پاریس را به دولت چین ارائه کند اما رنک به همکارانش گفته بود که نمی تواند از سیاست کاخ سفید در دولت پکن دفاع کند. رنک عمیقا از رویکرد کلی سیاست آمریکا در قبال چین و به خصوص موضع آمریکا در قبال توافق پاریس سرخورده شده بود و در حالی که قرار بود تا انتصاب رسمی «تری برنستد» فرماندار سابق آیووا، سرپرست سفارت باقی بماند، از سمتش استعفا کرد.