به گزارش افکارنیوز،

 با وجود تاریخ طولانی روابط سری کشورهای عربستان و امارات با رژیم صهیونیستی، تحلیلگران سیاسی می‌گویند که گویا پروژه ایران‌هراسی موفق بوده و این کشورها در اندیشه علنی کردن روابط مذکور و عادی‌سازی آشکار روابط با تل‌آویو هستند.

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در یادداشتی به این رویکرد جدید عربستان و امارات مبنی بر علنی کردن روابطشان با اسرائیل به بهانه مقابله با جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد و می‌نویسد که مقابله با ایران، بهانه‌ قابل توجیه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای رابطه با رژیم صهیونیستی است.

«رانیا حسین» گزارشگر شبکه «نبأ» با اشاره به این یادداشت می‌گوید: همکاری با تل آویو برای مقابله با تهران، رویکرد جدید عربستان و امارات برای علنی کردن روابط محرمانه خود با اشغالگران صهیونیست است. این مسئله را اخیرا، گزارش‌های آمریکایی تایید می‌کند و به صراحت از پیشنهاد کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تقویت همکاری دوجانبه و علنی با اسرائیل می‌نویسند. پیشنهادی که هنوز در مرحله بررسی و مذاکره است.

در یادداشت نشنال اینترست به قلم «امیلی لاندو» پژوهشگر مرکز پژوهشهای امنیت ملی اسرائیل و «شیمون شتین: سفیر سابق اسرائیل در آلمان آمده است: سالهای اخیر شاهد وزش بادهای مثبت از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس به طرف اسرائیل هستیم. 

مقصود از این جمله، پیشنهاد کشورهای حاشیه خلیج فارس مبنی بر ارتقای سطح همکاری‌ها با اسرائیل به دلیل مصلحت مشترک هر دو طرف در مقابله با ایران است.

در ادامه این یادداشت آمده است: این نزدیکی کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل به دلیل منازعه فلسطینی - اسرائیلی و سایر درگیری‌ها در منطقه، با پیچیدگی‌هایی مواجه خواهد بود.

از سوی دیگر «ایلی نیسان» تحلیل‌گر سیاسی اسرائیل نیز می‌گوید: توافق واگذاری حاکمیت جزایر «تیران» و «صنافیر» از سوی مصر به عربستان، کاملا با این رویکرد جدید مرتبط بود. این توافق وضعیت جدیدی را در دریای سرخ به نفع اسرائیل ایجاد می‌کند.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نیز می‌نویسد که این توافق و تایید آن از سوی اسرائیل، بیانگر تداوم روابط محرمانه و منافع مشترک عربستان و اسرائیل است.