به گزارش افکارنیوز،

 هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، اخیرا نسبت به بروز خشونت در ایالات متحده آمریکا هشدار داده است. کلینتون "تحریک تنفر" در ویرجینیا را که به خشونت در تظاهرات نژادپرستی منجر شد محکوم کرده و در پیامی توئیتری عنوان کرده است :

" قلب من امروز در شارلوتزویل و با تمام افرادی است که در کشور خود احساس ناامنی می‌کنند. اما تحریک تنفر که ما را به اینجا کشانده به‌اندازه نژادبرترپنداران حاضر در خیابان‌های ما واقعی بوده و باید محکوم شود."

هیلاری کلینتون در حالی نسبت به شیوع خشونت در جامعه آمریکا و تحریک تنفر در آن هشدار می دهد که وی در کسوت وزیر امور خارجه اسبق آمریکا و سناتور سابق ایالت نیویورک، خود نقش به سزایی در ایجاد و تشدید این روند داشته است. در سال 2003 میلادی، زمانی که جرج واکر بوش در کسوت یکی از مروجین خشونت درسیاست خارجی و داخلی آمریکا جنگ عراق را کلید زد، هیلاری کلینتون با وجود آگاهی نسبت به تاثیرات مخرب این جنگ بر افکار عمومی جامعه آمریکا، با آن موافقت کرد. در آن زمان، بسیاری از سناتورهای دموکرات مانند هیلاری کلینتون از جنگ عراق حمایت کردند تا بر همگان اثبات شود که اساسا تفاوتی در خشونت طلبی سران و مقامات دو حزب اصلی آمریکا وجود ندارد. تاثیرات مخرب سیاستهای دولت بوش، همچنان پس از سالها در جامعه آمریکا باقی مانده است. پس از شکست آمریکا در جنگ عراق،هیلاری کلینتون نیز در چرخشی سریع اعلام کرد که اعلام موافقت وی با جنگ عراق اشتباه بوده است!

با این حال، خشونت طلبی هیلاری کلینتون به این نقطه ختم نشد. درجریان حضور وی در وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا، شاهد حمایت وی از تشکیل هسته های تروریستی و تکفیری در کشورهایی مانند سوریه و عراق بودیم. حتی هیلاری کلینتون پس از سال 2012 و خروج از دولت اوباما نیز این کار را پیگیری کرد. در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ اذعان کرد که اوباما و هیلاری کلینتون هر دو در شکل گیری داعش نقش داشته اند. اظهاراتی که ترامپ ناچار شد بعدا ان را پس گرفته و در قبال آن سکوت کند! بدون شک، سوابق سیاسی و اجرایی هیلاری کلینتون اجازه نمی دهد که کسی از وی به عنوان سیاستمدای صلح طلب یاد کند! اساسا نام هیلاری کلینتون با صلح و ثبات و اخلاق محوری در سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده آمریکا گره نخورده است.

در چنین شرایطی، اظهارات هیلاری کلینتون صرفا نوعی مانور تبلیغاتی و سیاسی حول وقایع جاری در ایالات متحده آمریکا و ایالت ویرجینیا محسوب می شود. هیلاری کلینتون پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، سعی کرده است ورود دوباره ای به فضای سیاسی کشورش داشته باشد. این در حالیست که با شکست وی در دو انتخابات ریاست جمهوری سال 2008( در رقابتهای دور مقدماتی با اوباما) و 2016، عملا تاریخ مصرف سیاسی وی در ایالات متحده آمریکا به پایان رسیده است. در هر حال، نباید این حقیقت را فراموش کرد که هیلاری کلینتون، خود از کسانی بوده است که در ترویج خشونت در خارج از مرزهای ایالات متحده آمریکا و متعاقبا در داخل این کشور نقش به سزایی را ایفا کرده است.

در چنین شرایطی ژست سیاسی وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده آمریکا ، مورد پذیرش کسانی که رفتار کلینتون  را در دوران حیات سیاسی وی رصد کرده اند قرار نمی گیرد. بهتر است در این شرایط، هیلاری کلینتون به جای ابراز تاسف نسبت به آنچه در داخل ایالات متحده می گذرد، نسبت به عملکرد و نقش خود در ترویچج خشونت و تنفر در جامعه آمریکا و از آن مهم تر، دیگر نقاط جهان و خصوصا غرب آسیا پاسخگو باشد.