به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: در شرایطی که بحران دیپلماتیک بین روسیه و آمریکا بیش از هر زمان دیگر تعمیق یافته، "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته ابراز امیدواری نمود که دو کشور بتوانند روابط خود را سرو سامان دهند. به عقیده وی، عادی سازی روابط مسکو و واشنگتن به زمان نیاز دارد، لازم است به تلاش برای یافتن زبان مشترک ادامه داد و این مسئله بالاخره اتفاق خواهد افتاد و این به نفع جهان است.

"آندرس آسلوند" استاد دانشگاه جورج تاون و کارشناس ارشد شورای آتلانتیک آمریکا در مورد این موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا گفته است: «دونالد ترامپ به گونه ای رفتار می کند گویی شخصا تعهد خاصی نسبت به ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود دارد. او از هر موقعیتی که بدست می آید، استفاده می کند تا از پوتین یا روسیه صحبت کند، حتی اگر این سخن، انتقاد باشد. ما تازه متوجه شده ایم که سازمان ترامپ (Trump Organization) از سپتامبر سال 2015 الی ژانویه سال 2016 حق ساخت برجی به نام ترامپ را در شهر مسکو بدست آورده بود. (یک حقوق دان این شرکت در مصحبه با روزنامه "وال استریت ژورنال" به تازگی از بررسی فعال این مسئله در جریان مبارزات انتخاباتی آمریکا خبر داده است). احتمالا ترامپ تلاش زیادی نموده تا با روسیه در این زمینه به توافق برسد. البته فعلا این مسئله صرفا اقتصادی به نظر میرسد، ولی بعید نیست که مسائل دیگری هم در میان بوده باشد. در صورتیکه او قبلا گفته بود که هیچ ارتباطی با روسیه نداشته است.»  

روابط روسیه و آمریکا بحران جدی را تجربه می‌کند

لازم به ذکر است که ترامپ در شرایطی از تمایل خود برای عادی شدن روابط آمریکا و روسیه صحبت کرده است که بحران دیپلماتیک عمیقی در روابط دو کشور بوجود آمده و هر دو طرف اقدامات محدودکننده بی سابقه‌ای را علیه دیگری در نظر گرفته اند.

"جان تفت" سفیر آمریکا در مسکو به تازگی در مصاحبه ای اعلام کرده است: «دولت باراک اوباما برای اجتناب از بروز جنگ با روسیه، انتخاب کرده که بجای آن تحریمهای ضدروسی را اعمال کند و در واقع کسی به این مسئله تمایل نداشته و مسلما مسکو نیز بروز چنین جنگی با آمریکا را نمی خواسته. بنابراین اعمال تحریمها اجتناب ناپذیر بوده است.» به گفته وی، تحریمهای جدید علیه روسیه نیز تنبیه این کشور برای حمله سایبری به سیستم انتخاباتی آمریکاست و این تنها هشداری به مسکو بود تا بفهمند که نباید چنین کاری را انجام می دادند.

سفیر آمریکا با اشاره به اینکه فرانسویها و آلمانها نیز در این خصوص ادعایی نسبت به روسیه دارند، تاکید کرد که مسکو با این اقدام خود، تنها به حزب دموکرات لطمه نزده، بلکه به همه مردم آمریکا آسیب رسانده است.  

هشدار مسکو نسبت به تیرگی هر چه بیشتر روابط دوجانبه

مقامات مسکو اعلام کرده اند که اگر واشنگتن بر اعمال تحریمهای خود ادامه دهند، اقداماتی برای پاسخگویی به آنها از سوی روسیه در نظر گرفته خواهد شد. "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته هشدار داد: «اگر آمریکایی ها اقدام به ایجاد مشکلاتی برای فعالیت سفارت و کنسولگریهای روسیه در این کشور نمایند، در آن صورت مسکو نیز قطعا با این اقدامات مقابله به مثل خواهد کرد و تیرگی روابط دو کشور بیشتر و بیشتر خواهد شد.»

البته به گفته ریابکوف، طرف روسی اصلا مایل نیست که برای مردم آمریکا برای سفر به روسیه مشکل بوجود آورد و در این زمینه اقدامات آمریکا که کاملا منافع شهروندان روسی را تحت تاثیر قرار داده، کاملا غیرسازنده است.

آمریکا در استفاده از اهرم تحریم‌ها تا کجا پیش می‌رود

به نوشته این روزنامه، یکی از مشکلات پیرامون بحران کنونی در روابط روسیه و آمریکا این است که مشخص نیست طرف آمریکایی در استفاده از اهرم تحریمها علیه مسکو تا کجا پیش خواهد رفت. آندرس آسلوند در این زمینه به «نیزاویسیمایا» گفته است: «واضح است که دونالد ترامپ مایل نیست اقدامی علیه روسیه صورت بگیرد، ولی کنگره آمریکا ابتکارعمل را در این زمینه از دست او در آورده است. و مسئله اکنون این است که کنگره از این به بعد چگونه به اعمال فشار خود بر ترامپ ادامه خواهد داد.»

بنابراین و با توجه به این شرایط، این سئوال پیش می آید که ابراز امیدواری رئیس جمهوری آمریکا برای عادی سازی روابط با روسیه، تا چه اندازه واقع بینانه و عملی خواهد بود.