به گزارش افکارنیوز،

در اعتراض به هزینه‌های اضافی که عربستان سعودی به دفاتر حج و عمره برای ادای مناسک حج تحمیل کرده است، پویش جهانی «مخالفت با سیاسی کردن حج» این اقدام سعودی را مردود اعلام کرد و آنرا نپذیرفت.

این پویش که مقر آن در جاکارتا پایتخت اندونزی است در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: میلیون‌ها نفر از حجاج و عمره گزاران از فقرای مسلمان هستند و از این اقدام عربستان که دفاتر حج و عمره در سراسر جهان باید متحمل آن شوند، رنج خواهند برد.

این پویش جهانی از مقامات سعودی درخواست کرد از این تصمیم اشتباه خود صرف نظر کنند.

همزمان با این پویش، شب گذشته گروهی از دفاتر حج و عمره در مالزی اعمال فشار علیه عربستان سعودی را برای صرف نظر کردن از این تصمیم خواستار شدند.

نبیه حامد روزنامه نگار مالزیایی در این باره گفت: «دفاتر حج و عمره مالزی افزایش هزینه‌ها را که بیش از ۹۰ رینگیت (واحد پول مالزی) برای هر شخص است، قبول نمی‌کنند».

او افزود: این دفاتر قصد دارند شکایتی به دولت مالزی ارائه دهند تا در این خصوص بر عربستان سعودی فشار آورد.

دفتر حج و عمره بابوه در مالزی این تصمیم عربستان را در چارچوب هزینه‌های سالانه‌ای که طی سه سال گذشته افزایش یافته است، غیر قابل توجیه دانست و از این کشور خواست در تصمیم خود بازنگری کند.

نبیه حامد گفت: این دفتر در صدور روادید حج و عمره با مشکلات زیادی روبروست به گونه‌ای که این اقدامات، کار‌ها را پیچیده‌تر می‌کند.

پویش مخالفت با سیاسی کردن حج تلاش دولت سعودی را به انواع مختلف برای پوشش دادن میزان کسری بودجه سالانه خود با افزایش هزینه‌ها به شکلی غیر منطقی، محکوم و اعلام کرد: با افزایش هزینه‌های حج و عمره، مسلمانان فقیر ضرر می‌کنند.