به گزارش افکارنیوز،

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق تصمیم دارد که به هر نحوی شده از به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور جلوگیری کند. 

روزنامه الحیات در همین راستا به نقل از منابع آگاه گزارش داده که حیدر العبادی از دادگاه عالی فدرال این کشور خواهد خواست تا دستوری در زمینه ممنوعیت به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی صادر کند. بر اساس ماده ۵۶ قانون اساسی عراق انتخابات پارلمانی این کشور باید ۴۵ روز پیش از پایان دوره فعلی پارلمان برگزار شود.

در حالی که حیدر العبادی مشورت های خود با جریان های سیاسی برای آمادگی درخصوص انتخابات پارلمانی پیش رو را آغاز کرده روزنامه الحیات به نقل از منابع خود گزارش داد که «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق تلاش می کند تا انتخابات پارلمانی را به پایان سال ۲۰۱۸ موکول کند.

بر اساس این گزارش، برخی جریان های سیاسی از جمله جریان های سیاسی کُرد و اهل سنت و برخی جریان های شیعه نیز از الجبوری در این زمینه حمایت می کنند. استدلال این گروه از سیاسیون عراق این است که با توجه به آنکه حدود دو میلیون نفر از ساکنان مناطق آزاد شده در عراق هنوز موفق به بازگشت به شهرهای خود نشده اند، اجرای انتخابات در این شرایط به سود برخی جریان های خاص خواهد بود.

بر همین اساس تاکنون جریان های سیاسی از تصویب قانون انتخابات که طی ماه های گذشته از سوی رئیس جمهور، نخست وزیر و پارلمان ارائه شده بود، جلوگیری کرده اند و ناظران معتقدند که این اقدامات به معنای علاقه برخی جریان های سیاسی برای به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی عراق است.

اما حیدر العبادی اعلام کرده که عدم تصویب قانون انتخابات منجر به تعویق برگزاری انتخابات پارلمانی نخواهد شد و اگر پارلمان، قانون جدید انتخابات را تصویب نکند، انتخابات پارلمانی عراق بر اساس قانون سال ۲۰۱۴ برگزار خواهد شد.

به همین ترتیب العبادی تصمیم دارد طی روزهای آتی از دادگاه عالی فدرال عراق بخواهد نظر خود را در زمینه به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی اعلام کند و دادگاه فدرال هم با صدور حکمی اعلام خواهد کرد که تعویق انتخابات پارلمانی اقدامی خلاف قانون اساسی است و به این ترتیب انتخابات در نیمه ماه مه و بر اساس آنچه از پیش تعیین شده است برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر پایگاه خبری العرب الیوم، گزارش داد که حیدر العبادی امروز راهی نجف اشرف خواهد شد. بر اساس این خبر، نخست وزیر عراق برای مشارکت در مراسم «پیروزی بزرگ» که در کاخ فرهنگ در نجف برگزار می شود راهی این شهر خواهد شد. یک منبع آگاه به العرب الیوم گفته که العبادی احتمالا در جریان این سفر با «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق نیز دیدار و گفتگو خواهد داشت.