به گزارش افکارنیوز،

امروز مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان آغاز می شود.

 "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان و رئیس حزب دموکرات مسیحی قبل از شروع این مذاکرات درباره نتیجه آن ابراز خوش بینی کرده و گفت: مذاکره کنندگان می خواهند سریع و فشرده کار کنند.

آنگلا مرکل در عین حال تاکید کرد که یک کار بزرگ در برابر شرکای گفت و گو از احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات قرار دارد. ما می خواهیم سریع و فشرده کار کنیم. وی درباره نتیجه این مذاکرات ابراز خوش بینی کرده و تاکید کرد که این مذاکرات می تواند به موفقیت بیانجامد.

مرکل همچنین تاکید کرد تکالیفی که در انتظار دولت جدید آلمان بوده و درخواست انتخاب کنندگان ما است بسیار زیاد و دشوار است. به همین دلیل حزب دموکرات مسیحی با این هدف وارد مذاکرات می شود که پیش شرط ها برای یک دولت پایدار را خلق کند.

مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات هم قبل از شروع مذاکرات بار دیگر تاکید کرد که حزبش وارد مذاکرات مقدماتی با نتیجه باز می شود. وی وعده گفت و گوهای سازنده را داده وتاکید کرد که ما خطوط قرمزی را ترسیم نمی کنیم بلکه می خواهیم حتی الامکان بسیاری سیاست های قرمز را در آلمان در پیش گیریم.

وی اعلام کرد که می خواهد در عرض 5 روز مذاکرات مقدماتی برای تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ را خاتمه دهد.

"هورست زیهوفر"، رئیس حزب سوسیال مسیحی هم قبل از شروع مذاکرات در سخنانی تاکید کرد که ما باید کم تر صحبت کنیم و بیشتر کار کنیم. شرکای گفت و گو در این مذاکرات باید یکدیگر را درک کنند.

وی با تاکید بر اینکه با شروط خاصی وارد مذاکرات نمی شود در عین حال مواضع حزبش را مبهم و نامشخص ندانست. وی تاکید کرد که سعی می کند چیزها را به یک پایان خوب سوق دهد.

حزب سوسیال مسیحی در آستانه مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ بر مواضع سختگیرانه خود در قبال مسئله پناهندگان تاکید کرده بود.

امروز در اولین دور مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ مرکل، زیهوفر و مارتین شولتز با روسای فراکسیون های احزاب خود در پارلمان این کشور دیدار خواهند کرد. بعد از آن جلسه بزرگ مذاکرات با حضور 13 نماینده از هر حزب برگزار خواهد شد. آن ها در گروه های کاری درباره بیش از 14 موضوع مذاکره خواهند کرد.

در اولین روز مذاکرات که امروز انجام می شود قرار است با حضور مقامات اقتصادی احزاب به مسائل مالی و اقتصادی پرداخته شود. تیم های مذاکره کننده تا روز پنج شنبه هر روز مذاکراتی را انجام خواهند داد. بعد از آن باید یک بیانیه مشترک درباره نتیجه مذاکرات مقدماتی ارائه شود. اینکه آیا مذاکرات رسمی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ دنبال می شود بستگی به تصمیم کنگره حزب سوسیال دموکرات که در 21 ژانویه ( اول بهمن ماه) برگزار می شود دارد.

اگر مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ به نتیجه برسد دولتی پایدار در این کشور تشکیل خواهد شد و در صورت شکست این مذاکرات یا باید دولتی اقلیتی تشکیل شود و یا انتخابات مجدد برگزار شود.