به گزارش افکارنیوز،

پوتین در پیام خود به کنگره گفت وگوهای ملی سوریه، خاطرنشان کرد: هدف این همایش پایان دادن به هفت سال بحران در سوریه است.

وی افزود: کنگره گفت وگوهای ملی سوریه باید به حل و فصل بحران این کشور و پایان جولان تروریسم در سوریه کمک و مردم این کشور را منسجم کند.

رئیس جمهوری روسیه در پیام خود یادآوری کرد: با حمایت نیروی هوافضای روسیه، تروریسم در سوریه قلع و قمع شد.

وی ادامه داد: در جریان مذاکرات آستانه با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه، مناطق کاهش تنش در سوریه ایجاد شد و سطح اعتماد بین سوری ها افزایش یافت.

رئیس جمهوری روسیه سپس خاطرنشان کرد: دورنمای واقعی برای حل و فصل بحران سوریه ایجاد شده است و هدف اصلی نشست سوچی، کمک به این روند و مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل متحد است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از پایان قرائت پیام پوتین گفت: از طرف خود از شرکای خود در ایران و ترکیه برای سازماندهی این کنگره، تشکر و قدردانی می کنم.

وی افزود: با موافقت ایران و ترکیه، آلکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، جلسه امروز را مدیریت می کند.

لاورنتیف سپس از اعضای هیات های غیر سوری از کشورهای دیگر از جمله اردن خواست تا سالن همایش را ترک کنند و بحث ها بدون این افراد ادامه یافت.

در مجموع 1511 نفر از سوری ها به دعوت وزارت امور خارجه روسیه در نشست سوچی شرکت دارند.

نخستین روز کنگره گفت وگوهای ملی سوریه (دیروز دوشنبه) به دیدارهای دوجانبه و رایزنی های سه جانبه نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای حامی این مذاکره ها اختصاص داشت.

مطابق برنامه اعلام شده، قرار است اجلاسیه عمومی نخست کنگره گفت وگوهای ملی سوریه تا هنگام ناهار ادامه بیابد.

براساس این برنامه، اجلاسیه عمومی دوم نشست سوچی ساعت 14 و 30 دقیقه به وقت مسکو آغاز می شود و سه ساعت ادامه دارد. اما به نظر می رسد با تاخیر یک ساعته در آغاز نشست اول، در این برنامه تغییراتی داده شود.

تشکیل کمیسیونی برای تنظیم قانون اساسی جدید سوریه و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشور و روند مذاکرات سوری، موضوعات اصلی نشست سوچی را تشکیل می دهند.

انتظار می رود درپایان نشست سوچی بیانیه رسمی صادر و در آن تصمیمات اتخاذ شده در کنگره گفت وگوهای ملی سوریه منعکس شود.

لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در سوریه و سرپرست هیات روسی در نشست سوچی اعلام کرد: نتایج به دست آمده در کنگره گفت وگوهای ملی سوریه به سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد تا مورد ارزیابی قرار گرفته و برای پیشبرد مذاکره های سوری سوری ژنو بکار رود.

جابری انصاری، دستیار ارشد وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران که سرپرستی هیات نمایندگی کشورمان در کنگره گفت وگوهای ملی سوریه را برعهده دارد، بامداد دیروز (دوشنبه) به سوچی رسید.

توافق درباره برگزاری کنگره مذاکرات ملی سوریه در سوچی، در جریان نشست سران ایران، روسیه و ترکیه که نوامبر 2017 (آذرماه امسال) در سوچی برگزار شد، به دست آمد. در این کنگره نمایندگان قشرهای مختلف سوریه از جمله هیاتی از دولت این کشور و طیف وسیعی از معارضان سوری شرکت دارند.