به گزارش افکارنیوز،

برای اولین بار «کیم یونگ نام» رئیس کل پرزیدیوم کره شمالی و دیگر مقامات این کشور به کره جنوبی سفر می‌کنند. خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز دوشنبه تایید کرده است که "کیم یونگ نام" رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی که قرار است جمعه در کره جنوبی برگزار شود، شرکت خواهد کرد. سفر بی سابقه این مقام ارشد کره شمالی موجب افزایش گمانه زنی ها و امیدواری ها نسبت به آغاز مذاکرات دو کره شده است.

وزارت اتحاد کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرده است که یک هیئت 22 نفره به ریاست "کیم" قرار است روز جمعه برای یک دیدار سه روزه وارد کره جنوبی شود.

سفر این مقام ارشد کره شمالی در شرایطی است که سئول امیدوار است مذاکرات بین دو کره و همین طور کره شمالی و آمریکا در جریان برگزاری بازی های المپیک زمستانی آغاز شود.

کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی نیز اعلام کرد: سفر "کیم" که عالی رتبه ترین مقام کره شمالی است که پس از پایان جنگ دو کره در سال 1953 میلادی به کره جنوبی سفر کرده است، فرصت های مختلفی را برای مذاکره در سطح مقام های عالی رتبه به وجود می آورد.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی در سخنانی تاکید کرد: این سفر نشانگر عزم کره شمالی برای بهبود روابط بین دو کره و موفقیت بازی های المپیک است.

مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی کره جنوبی قرار است با حضور مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و سایر رهبران جهان برگزار شود.

این در شرایطی است که کره جنوبی تدابیر شدید امنیتی را برای برگزاری این بازی ها در نظر گرفته و مانع از ورود 36 هزار تبعه خارجی به خاک این کشور شده است. از جمله افرادی که اجازه ورود به کره جنوبی را نداشته اند کسانی هستند که مظنون به همکاری با گروه های افراطی و تروریستی از جمله داعش هستند.

حدود 60 هزار نیروی امنیتی نیز محافظت از برگزاری این بازی ها را بر عهده دارند.

این مقام ارشد کره شمالی در بازی های تابستانی 2008 پکن و همین طور بازی های المپیک زمستانی سوچی روسیه در سال 2014 میلادی نیز شرکت کرده است. "کیم" در فهرست سیاه آمریکا قرار ندارد چرا که در برنامه های تسلیحات هسته ای و موشکی کره شمالی نقشی نداشته است.

در سال 2014 میلادی، "چو ریونگ هائه" مشاور ارشد رهبر کره شمالی در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی اینچئون در کره جنوبی شرکت کرد ولی وی در فهرست تحریم های یکجانبه کره جنوبی قرار گرفته است.