به گزارش افکارنیوز،

روزنامه البناء لبنان نوشت نگرانی آمریکا از متهم شدن به حمایت از تروریسم و نگرانی از واکنش مسکو موجب شد پنتاگون به سرعت تامین سلاح ضدهوایی را برای گروه های تروریستی در سوریه که هواپیمای سوخو-25 روسی را سرنگون کردند، تکذیب کند.

پایگاه اینترنتی روزنامه البناء لبنان در یادداشتی نوشت: به محض آن که گروه های تروریستی مسلح سرنگون کردن یک فروند هواپیمای روسی از نوع سوخو-25 را اعلام کردند و جبهه النصره مسئولیت این کار را برعهده گرفت، آمریکا به سرعت از زبان پنتاگون تامین موشک های ضدهوایی دوش پرتاب را برای گروه های تروریستی تکذیب کرد.

شتاب پنتاگون در تکذیب این اتهام، این واقعیت را پنهان نمی‌کند که موشک های دوش پرتاب ضدهوایی به دست این گروه های تروریستی رسیده است. پنهان نیست کشورهایی که این گروه های مسلح را به این نوع سلاح مجهز کردند، آمریکا و حکومت های غربی هستند که در جنگ سوریه از سال 2011 مشارکت داشته اند. نمی توان این تکذیبیه آمریکا را جدی گرفت زیرا روشن است همه سلاح هایی که آمریکا به طور مستقیم یا از طریق هم پیمانانش در اختیار گروه های مسلح در سوریه قرار داد به دست گروه های تروریستی مثل جبهه النصره رسید که مسئولیت سرنگون کردن هواپیمای روسی را برعهده گرفته است. پیش از این نیز موشک های ضدتانک آمریکایی تاو به دست این گروه های تروریستی رسیده بود. موشک های تاو یا به طور مستقیم تحویل مخالفان نظام سوریه به عنوان مخالفان میانه رو شد یا این که گروه های تروریستی مثل النصره و داعش با نابود کردن سازمان هایی که آمریکا ‌آنها را میانه رو می‌دانست به انبارهای سلاح آنان دست یافتند.

اقدام آمریکا به تکذیب سریع تامین سلاح های پیشرفته برای این گروه ها دو علت دارد: نخست آن که واشنگتن می ترسد مسکو، آمریکا را مسئول سرنگون شدن هواپیمایش معرفی کند به ویژه که شواهد زیادی وجود دارد که هرگونه اتهام مسکو به آمریکا را تقویت می‌کند. بدیهی است که هرگونه مسئول شناخته شدن واشنگتن در این ماجرا پیامدهایی دارد که موجب تضعیف آمریکا می شود و همکاری آمریکا و هم پیمانانش را با سازمان های تروریستی ثابت می کند.

علت دوم این است که واشنگتن نگران واکنشی از طرف مسکو است که فراتر از برخی تفاهم های موجود در سوریه بین آمریکا و روسیه باشد و موجب افزایش میزان مداخله نظامی آمریکا در سوریه شود. به ویژه که افکار عمومی آمریکا به شدت با افزایش مداخله نظامی این کشور در خارج مخالف است و نگران است که آمریکا در باتلاق جنگی جدید پس از اشغال افغانستان و عراق گرفتار شود. به همین علت بود که آمریکا به سرعت تامین موشک های ضدهواپیما را برای گروه های مسلح تکذیب کرد.