به گزارش افکارنیوز،

اشتاینس روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی 'یدیعوت آحرونوت' ضمن تاکید بر این ادعا که رژیم صهیونیستی حق دارد از سهم اقتصادی خود در آب های منطقه ای دفاع کند، افزود: تل آویو آماده پذیرش طرف سوم به عنوان میاجی در خصوص ترسیم مرزهای آبی با لبنان است.

وی در ادامه مدعی شد: ما نیازی به تهدیدات لبنان نداریم، تامین امنیت انرژی و حمایت از تاسیسات به ویژه تاسیسات گازی، در راس اولویت های تل آویو قرار دارد.

مقامات رژیم صهیونیستی به تازگی مدعی شده اند که 'بلوک 9 نفتی و گازی لبنان' در آب های منطقه ای متعلق به این رژیم است.

اشتاینیس ضمن بیان این ادعا که لبنان ما را با انواع موشک های خود از جمله موشک های بالستیک تهدید کرده است، گفت: 'اسرائیل' برای دفاع از خود در این پرونده، می تواند اقدامات بسیاری انجام دهد.

وی ضمن رد سخنان مقامات لبنانی درباره مالکیت این کشور بر 'بلوک 9 گازی'، گفت: بحث و جدل های آشکاری از چند سال گذشته درباره ترسیم مرزهای آبی اقتصادی میان ما و لبنان وجود دارد ؛ پیشتر میانجی گری های بین المللی درباره این پرونده صورت گرفته بود و در سال 2013 دو طرف به راه حل نزدیک شده بودند، اما در دقیقه نود بار دیگر اختلاف بر سر این پرونده این ، شعله ور شد.

وی با بیان این که تل آویو آماده است موضوع را به صورت دیپلماتیک حل کند، گفت: ما آماده هستیم یک طرف به عنوان میانجی وارد این پرونده شود؛ پیشتر آمریکا به عنوان میانجی وارد عمل شد و راه حل کلی برای مسئله ترسیم مرز آب های اقتصادی ارائه دادند، اما این موضوع کافی نیست.

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت: معتقدم که دو طرف خواهان حل دیپلماتیک باشند، زیرا لبنانی ها نیز درصدد بهره برداری اقتصادی از سهم آبی خود و استخراج نفت و گاز از آن هستند.

وی مدعی شد: لبنان تا زمانی که تهدیدی برای آب های منطقه ای ما نباشد، می تواند از حق خود در این منطقه استفاده کند.

اشتاینیس در حالی این سخنان را بیان می کند که شورای عالی دفاعی لبنان در نشست امروز خود تاکید کرد که این کشور از حقوق نفتی خود در دریای مدیترانه دست برنمی دارد و اجازه نمی دهد هیچ طرفی حاکمیت این کشور را چه از طریق کشیدن دیوار سیمانی در داخل مرزهای لبنان و چه منع بیروت از بهره بردای از منابع نفتی اش، نقض کند.