به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرده است که روابط میان چین و آمریکا بهبود پیدا کرده، اما هشدار داد ممکن است این رابطه به اختلافات تجاری منجر شود، زیرا به ادعای او، پکن «کاملا» واشنگتن را در تجارت نابود کرده است.

دولت ترامپ تهدیدهای جدی علیه چین از جمله افزایش تعرفه گمرک، تحریم و حتی جنگ تجاری مطرح کرده است.

او به خبرنگاران گفت: «باید بگویم ما روابط خوبی با چین برقرار کرده‌ایم، اما واقعیت این است که چین مدت زمانی طولانی ما را در تجارت نابود کرده است...آمریکا را در تجارت کاملا نابود کرده است. اما ما روابط خوبی با چین برقرار کرده‌ایم؛ احتمالا نزدیک‌ترین روابطی که تا به حال با این کشور داشته‌ایم.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت روابط شخصی وی با «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، فوق العاده است. او افزود دولتش باید بی ثباتی تجاری میان آمریکا و چین را اصلاح کند.

او قدرت اقتصادی چین را تصدیق کرد و گفت: «آن‌ها بسیار قوی شده‌اند و از طریق رهبری ضعیف آمریکا پول زیادی به دست آورده‌اند.»

تنش میان پکن و واشنگتن در ماه‌های اخیر افزایش پیدا کرده است؛ زیرا چین با ثبت رکورد 275.8 میلیارد دلاری تجارت مازاد با آمریکا، در نقطه مقابل هدف ترامپ، یعنی کاهش روابط تجاری آمریکا با چین قرار گرفته است.

اداره بازرگانی آمریکا برای مقابله با اشباع عرضه آلمینیوم و استیل، اعمال تعرفه‌های گمرکی بالایی برای چین و کشورهای دیگر پیشنهاد کرده است. پکن نیز هشدار داده است در صورت لزوم به واکنش متقابل دست خواهد زد.