به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این ماه با انتقاد از برخی کشورهایی که مواد مخدر به ایالات متحده سرازیر می‌کنند خواستار توقف کمک کشورش شد. این اظهارات ترامپ پس از آن مطرح شد که یک مقام حفاظت مرزی و گمرکی آمریکا به او گفته بود کوکائین عمدتا از کلمبیا، پرو، مکزیک و آمریکای مرکزی می‌آید.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سه‌شنبه در پایتخت هندوراس گفت: این همه جا هست و همه آن را حس می‌کنند. این بحثی است که لازم است به صورت بین‌المللی مطرح شود. ما نمی‌توانیم فقط روی کشورهای تولیدکننده متمرکز شویم. ما باید حواسمان به کشورهای انتقال‌دهنده هم باشد و باید روی جامعه بین‌الملل هم کار کنیم تا جلوی این مساله را بگیرد.

به گفته او، رهبر هندوراس در این نشست به سخنان ترامپ درباره قاچاق مواد مخدر اشاره‌ای نکرد. هیلی همچنین درباره سیاست خارجی آمریکا در دومین سال حضور دولت ترامپ گفت: این سال‌ آمریکاست. شما شاهد سفرهای اعضای کابینه رئیس‌جمهوری به آمریکای لاتین خواهید بود. این که چه کارهای دیگری می‌توانیم انجام دهیم و دیگر چطور می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

سفر هیلی پس از سفر رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به پرو و کلمبیا در اوایل همین ماه انجام می‌شود. پس از آنکه هیلی سه‌شنبه هندوراس را ترک کرد، حدود ۵۰۰ معترض با تجمع در نزدیکی سفارت آمریکا به سمت نیروهای پلیس سنگ پرتاب کردند. نیروهای امنیتی هم برای متفرق کردن معترضان مجبور به شلیک گاز اشک‌آور شدند.